Článek
Celkově by měla kompenzace od státu dosáhnout částky 78,4 milionu korun. Tato suma se ale ještě bude měnit. „Finální částka bude záležet na vykázaných nákladech a jednáních s Evropskou komisí,“ prohlásila Filipová. Právě Komise kvůli nucenému přechodu již dříve podporu přislíbila.
Většinu z této sumy by přitom měly získat České Radiokomunikace, které měly v tuzemsku přechod na DVB-T2 na starosti. Kompenzovány by měly být náklady na úpravu či výměnu antén, slučovačů, filtrů a související práce, které byly hrazeny z tzv. radiokomunikačního účtu. Na něj pravidelně přispívají uživatelé rádiových kmitočtů.
Přechod netrval ani rok
Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 odstartoval v Česku 27. listopadu 2019. Tehdy přišli jako první o první generaci pozemního digitálního vysílání Pražené, přeladěny byly vysílače Praha Žižkov a Cukrák.
České Radiokomunikace měly původně dokončit přechod na nový standard ještě před letními prázdninami – letos v červnu. Kvůli šíření koronaviru byl však harmonogram upraven a lidé dostali více času se na přechod připravit.
Na DVB-T2 vysílání přeladilo již 2,5 milionu českých domácností
Poslední vysílač byl tedy podle vládou chváleného harmonogramu vypnut ve středu 28. října, šlo právě o Valašské Klobouky – Ploštiny. Celkem se vyplo 182 vysílačů a dokrývačů čtyř celoplošných sítí DVB-T provozovaných Českou televizí, Českými Radiokomunikacemi, Czech Digital Group a Digital Broadcasting.
„Ani ne za rok přešla celá Česká republika na nové televizní vysílání. A to i přes to, že kvůli jarní vlně epidemie covid-19 muselo dojít téměř k čtyřměsíčnímu přerušení přepínání,“ prohlásil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Kmitočty garantovány do roku 2030
Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030. Lidé se tedy nemusí obávat, že by za pár let museli měnit opět své televizní přijímače, nebo pořizovat set-top boxy kvůli nějakému modernějšímu televiznímu standardu.
Jak je z řádků výše patrné, přechod na DVB-T2 se rozhodně netýkal každého. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny v uplynulých měsících nijak nedotkly.
Standard DVB-T2 tedy dosahuje v Česku lepšího pokrytí než starší DVB-T. Zároveň nabízí Čechům více televizních programů, stejně jako vyšší obrazovou kvalitu. Důvodů pro přechod na DVB-T2 bylo nicméně daleko více, například i příchod vysokorychlostního mobilního internetu 5G.
Bezdrátová pásma totiž nejsou nafukovací a Český telekomunikační úřad jasně určuje, kdo smí v konkrétním frekvenčním pásmu operovat a co může dělat. Jak je naznačeno v řádcích výše, přechod na druhou generaci dovolil uvolnit důležitá pásma pro vysokorychlostní mobilní internet. Tuzemští operátoři tak budou moci vystavět nové sítě, které zajistí vyšší přenosové rychlosti.