Hlavní obsah

Nová kyberměna Facebooku by mohla podkopat schopnosti ECB

Frankfurt

Digitální měna, kterou chystá americká internetová společnost Facebook, by mohla podkopat schopnost Evropské centrální banky (ECB) nastavovat měnovou politiku. Uvedl to v pondělí člen Výkonné rady ECB Yves Mersch. Facebook, který provozuje největší internetovou sociální síť na světě, představil plán na vytvoření digitální měny s názvem libra letos v červenci.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Nová měna Facebooku by měla začít fungovat v příštím roce. Podle Mersche by za určitých okolností mohla omezit kontrolu ECB nad eurem, ovlivnit fungování měnové politiky a podkopat mezinárodní roli jednotné evropské měny.

Agentura Reuters v srpnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informovala, že antimonopolní úřady Evropské unie se rozhodly plán Facebooku na vytvoření nové digitální měny prozkoumat. Podle zdrojů se regulátoři zaměří hlavně na způsob nakládání s údaji o spotřebitelích, kteří budou novou měnu používat.

Přístup Facebooku k ochraně soukromí se loni dostal do centra pozornosti po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa.

Mersch upozornil, že novou digitální měnu libra hodlají zavést „úplně stejní lidé, kteří museli před zákonodárci ve Spojených státech a v Evropské unii vysvětlovat ohrožení naší demokracie plynoucí z jejich nakládání s osobními údaji".

Libra bude, podobně jako nejznámější digitální měna bitcoin, založena na technologii blockchain. Jde o druh decentralizované databáze, která uchovává neustále se rozšiřující počet záznamů, jež jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu. Facebook v červnu ujišťoval, že k údajům o transakcích s novou měnou nebude mít přístup.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Související témata:

Související články

Nové platidlo od Facebooku budí emoce

Sociální síť Facebook má denně přes 1,5 miliardy aktivních uživatelů, měsíčně 2,4 miliardy. Lidé jsou jejím základním kapitálem a Facebook toho o nich ví často...

Výběr článků

Načítám