Článek
Tím, že neposkytl prohlášení v nizozemštině, TikTok podle úřadu nedostatečně vysvětlil, jakým způsobem aplikace shromažďuje, zpracovává a používá osobní údaje. Úřad zároveň konstatoval, že nizozemský zákon o ochraně soukromí se zakládá na principu, že lidé musejí mít jasnou představu o tom, co se děje s jejich osobními údaji. TikTok, jehož vlastníkem je čínská společnost ByteDance, se podle úřadu proti pokutě ohradil.
V Nizozemsku má TikTok asi 3,5 milionu uživatelů. Nizozemské sdružení spotřebitelů Consumentenbond v červnu oznámilo, že internetovou platformu zažalovalo kvůli nezákonnému shromažďování osobních údajů uživatelů. Teď od ní žádá 1,5 miliardy eur (38,4 miliardy Kč) jako náhradu škod nizozemským dětem, které její aplikaci používají.
36 miliard – o tolik žalují TikTok nizozemští rodiče
Jak funguje TikTok
TikTok je nejpopulárnější především mezi mladistvými, kteří jej podle některých statistik používají již častěji než Facebook. Mezi uživateli této čínské sociální sítě nalezneme ale i starší ročníky.
Princip této online služby je velmi jednoduchý, staví na velmi krátkých videích, která se přehrávají postupně za sebou. Je to stejné, jako kdybyste si prohlíželi příspěvky na Facebooku a obrazovka se rolovala sama na další a další posty.
Místo textu ale na TikToku hrají prim videa, krátké nahrávky s délkou od tří do 60 sekund. A právě takto krátká délka je podle všeho receptem na úspěch, neboť v USA dokonce již čínská sociální síť překonala i Snapchat a Instagram.
Nejprve bylo možné nahrávat videa o délce pouze 15 sekund, později bylo umožněno publikovat až tříminutové klipy. Nyní může videoobsah dosahovat délky až deset minut.
Přestože prim hrají stále krátká videa, řada uživatelů je schopna trávit na TikToku i několik hodin denně.