Článek
Nejvíce spamu, celkem 24 procent, pocházelo z Číny a 18 procent z USA. Jižní Korea se umístila na třetím místě s téměř desetinovým podílem. Z Číny přitom mířila nevyžádaná pošta převážně do Asie, z USA pak po Severní Americe a z Jižní Koreje do Evropy.
Autoři nevyžádané pošty se vrátili k osvědčeným metodám na překonání spamových filtrů. Objevil se například tzv. "white text", kdy do těla e-mailu přidávají náhodné kusy textu v našedlém odstínu na šedém pozadí. Tyto texty jsou od hlavního obsahu reklamy v e-mailu oddělené množstvím zalomení řádků. Útočníci předpokládají, že tyto e-maily spamové filtry považují za newslettery a navíc náhodnost textů dělá každý takový e-mail unikátním a tedy těžko odhalitelným.
Spammeři se zaměřili na papeže i Chavéze
Kybernetičtí zločinci posílající spam využili v prvním čtvrtletí 2013 i dvou velkých zpravodajských událostí. Jednou byla smrt venezuelského prezidenta Huga Chavéze a druhou výměna na papežském postu. Mnoho hromadných e-mailů imitovalo zpravodajský servis BBC nebo CNN a slibovalo senzační fotky a záběry.
Celosvětový objem spamu byl v roce 2012 nejnižší za posledních pět let, přestože nevyžádané e-maily stále převyšovaly nad standardní elektronickou korespondencí v poměru 72:28. V meziročním srovnání je to pokles o 8,2 procentního bodu.
„Hlavním důvodem tohoto poklesu je celkově vyšší úroveň protispamové ochrany. Spamovými filtry je dnes vybaven prakticky každý e-mailový systém, včetně těch bezplatných,“ uvedl Jan Sekera, produktový manažer Kaspersky Lab.