Článek
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) označil výsledky za katastrofální a zvláště v předvánočním čase vyzval spotřebitele k maximální obezřetnosti při nákupech přes internet. Podle inspekce je načase přemýšlet o přísnějších podmínkách v této oblasti. Na svém webu www.coi.cz v sekci pro spotřebitele nyní ČOI začala zveřejňovat rizikové e-shopy.
"Pro většinu z kontrolovaných e-shopů je podle zjištění našich inspektorů trvalým problémem poskytovat spotřebitelům úplné a pravdivé informace," uvedl mluvčí. Týká se to nejen informací o nabízeném zboží, obchodních podmínkách či postupu při reklamaci, ale prodávající klamali také o své identitě. Od ledna do října se například inspektorům nepodařilo dohledat 53 subjektů, na které upozornili spotřebitelé.
Přísnější pravidla pro internetové prodejce
Podle inspekce by bylo vhodné uvažovat o přísnějších pravidlech internetového prodeje, které využívá stále více Čechů. "Vzhledem k tomu, že podobné zkušenosti z kontrol internetových obchodů mají také další dozorové orgány, je třeba zvážit, zda nestanovit přísnější pravidla také pro tuto perspektivní a dynamickou, ale příliš anonymní formu prodeje, a to včetně prodávajících na sociálních sítích," uvedl v tiskové zprávě ředitel ČOI Mojmír Bezecný.
"Apelujeme na české spotřebitele, aby byli v předvánočním čase, kdy nakupují dárky v e-shopech pro své blízké, obezřetní a nakupovali zboží u ověřených obchodníků, kteří mají dobré reference," dodal Mládek.
Od začátku roku do konce října provedli pracovníci ČOI 1002 kontrol internetových obchodů. Porušení povinností zjistili v 829 případech, tedy ve více než 82 procentech. Udělili 683 pokut dohromady za více než 3,5 milionu korun.