Článek
I přes tento pokles zůstává průměrná doba strávená Němci na internetu druhá nejvyšší od zahájení podobných průzkumů před devíti lety. V roce 2015 činil průměrný týdenní čas strávený na internetu pouze 40 hodin.
V roce 2020, kdy pandemie covidu-19 podpořila zvýšené využívání internetu, stoupl tento čas na zhruba 56 hodin týdně.
Průzkum, který se uskutečnil v dubnu tohoto roku a zahrnul přibližně tři tisíce respondentů, také odhalil, že mladší generace ve věku 18 až 39 let tráví na internetu průměrně 85 hodin týdně.
Sociální sítě v Česku? Vedou YouTube a Facebook
To je však pokles oproti předchozímu roku, kdy tento věkový segment strávil na internetu přes 93 hodin týdně. Naopak u osob starších 40 let zůstává průměrný čas na internetu na zhruba 62 hodinách týdně.
Výsledky průzkumu rovněž ukázaly, že Němci nadále preferují používání internetu prostřednictvím chytrých telefonů. Následují notebooky a stolní počítače. „Chytrý telefon opět nabral na důležitosti. Zejména pro mladší generaci je to rozhodující zařízení pro komunikaci, získávání informací, zábavu a nakupování,“ prohlásil Thomas Brosch ze společnosti Postbank.
Pět miliard lidí na sociálních sítích
Zajímavé jsou také výsledky globálních statistik, které za loňský rok společně připravily analytická společnost Meltwater a renomovaná agentura We Are Social. Z nich vyplývá, že počet aktivních uživatelů sociálních sítí v uplynulém roce přesáhl vůbec poprvé hranici pěti miliard.
„Rok 2023 byl plný digitálních milníků a to se týká i sociálních sítí. Počet uživatelů v globálním měřítku dosáhl 5,04 miliardy, celosvětově se tak za posledních 12 měsíců zvýšil o 266 milionů, což představuje meziroční růst o 5,6 procenta,“ uvedli tvůrci průzkumu ve výroční zprávě.
Zdůraznili přitom, že pětimiliardová cifra sama o sobě nemusí působit tak zajímavě, je ale potřeba si uvědomit, že odpovídá 62 procentům celkové světové populace.
„Typický uživatel sociálních médií nyní tráví 2 hodiny a 23 minut denně na svých vybraných sociálních platformách a každý měsíc používá v průměru bezmála sedm platforem,“ konstatovali tvůrci.
Nejvíce času na TikToku
Prozradili také, že statistikám nyní kraluje TikTok. Uživatelé na něm totiž tráví suverénně nejvíce času, v rámci platformy Android jde v průměru o 34 hodin měsíčně, tedy více než jednu hodinu každý den. Druhá příčka patří YouTubu, kde lidé sledují videa průměrně 28 hodin měsíčně.
Ke zmiňovaným časům je ale zapotřebí připočítat i čas na dalších sociálních sítích. Typický uživatel internetu věnuje svému on-line životu v rámci sociálních sítí v průměru 6 hodin a 40 minut denně.
Je však třeba zdůraznit, jak zpráva upozorňuje, že data o počtu uživatelů mohou být do určité míry zkreslená. Příčinou mohou být automatizované účty nebo lidé, kteří se na různých platformách registrují pod více identitami.
Přesto tato zpráva jasně ukazuje, že digitální prostor a sociální sítě se staly klíčovým prvkem v životě moderního člověka a jejich vliv na společnost jako celek je nezpochybnitelný.