Článek
Někteří výrobci spotřebního zboží jdou však ještě dál. Obracejí se na počítačové firmy, které nabízejí moderní technologii rozpoznávání hlasu. Brzy se tak zřejmě dočkáme dalších vymožeností. Postačí pak zřetelně vyslovit "Ledničko, otevři se..." nebo "Čekám návštěvu, objednej mi..."
Podle skeptických názorů, které jsme zaslechli na expozici jedné takové firmy na letošním veletrhu CeBIT, nebude v počátku ani zde nic dokonalého. Nebude-li nám lednička rozumět, případně, když na chudinku zvýšíme hlas, může se nám snadno pomstít. Místo basy našeho oblíbeného desetistupňového piva nám například dopřeje bedničku nejdražšího francouzského šampaňského.
Vzdoruje recesi
Ano, i na hannoverském výstavišti jste letos mohli narazit na skeptické a málo optimistické hlasy. Není se čemu divit. V odvětví informačních a komunikačních technologií dochází k trvalejšímu útlumu, než se čekalo. Tato nepříjemnost se pochopitelně odrazila i na předním počítačovém veletrhu světa. Přijelo méně vystavovatelů než loni, poklesl počet návštěvníků...
Přesto jsou pořadatelé spokojeni. Mohlo to prý dopadnou mnohem hůře. Asi mají pravdu: veletrhu se letos zúčastnilo více než sedm tisíc vystavovatelů, z toho téměř 2800 ze zahraničí. Poprvé bylo zastoupeno 65 zemí, z pěti světadílů. Mezi nimi pochopitelně nechyběli ani zástupci z České republiky. Například společnost 2N TELEKOMUNIKACE, zde už vystavuje po čtvrté v řadě.
Více než 85 % návštěvníků byli registrovaní odborníci. Přímo z Hannoveru posílalo zprávy více než 11 000 akreditovaných novinářů... Proti obdobným veletrhům kdekoli na světě jsou to stále úctyhodná čísla. V podstatě lze říci, že jeho náskok se před ostatními opět zvýšil.
Vše na jednom místě
Letošní CeBIT představil, více než kdy jindy, skutečně kompletní nabídku světového trhu s informačními a komunikačními technologiemi. Opět přinesl nespočet důkazů propojování těchto dvou technologií v jedno.
Jaké byly hity letošního ročníku? Především se spojují donedávna samostatně se ubírající obory: fotografie a telekomunikace. Nabídka výrobců mobilů, operátorů GSM či například softwarových firem, které zde vytušily další příležitost, byla velmi rozmanitá. Slovo multimediální, které jsme donedávna používali spíše v souvislosti se stolními počítači, se stalo přívlastkem i pro mobilní komunikaci.
Klasické esemesky získávají skutečnou konkurenci v takzvaných multimediálních zprávách (MMS). Prostřednictvím moderního mobilního telefonu si nyní můžete velmi snadno posílat nejen text, ale i zvuk, obrázky, a dokonce i video. Příznivce mladé generace potěší i celá řada aplikací umožňujících sdílet hry se spoluhráči na mobilu.
Marconi by měl radost
Letošní veletrh byl i ve znamení bezdrátových technologií. Klasické myši bez ocásků či klávesnice bez kabelů doplnila snad všechna zařízení s přívlastkem digitální. Překážející dráty tak postrádají kupříkladu tiskárny, počítače a notebooky připojené k internetu či takzvané PC tablety.
Stranou nezůstali ani samotní organizátoři veletrhu. Každý majitel malého počítače PDA si při vstupu mohl zdarma stáhnout praktického průvodce výstavištěm včetně přehledných mapek a dalších pomůcek pro snadnější orientaci v rozsáhlém areálu.
Všudypřítomným tématem byla i bezpečnost, zvýšený zájem byl o paměťový software a takzvaný Egovernment - tedy elektronická správa věcí veřejných.
Davos v Hannoveru
Poprvé se bezprostředně před veletrhem uskutečnilo setkání vrcholného managementu mezinárodních podniků informačních a telekomunikačních technologií pod názvem ICT World Forum. Diskuse o směrech a nových strategiích byly skutečně bouřlivé. Mezi dvěma tisíci účastníky tak fórum dostalo neformální název: Davos v ICT. Spektrum témat sahalo od technických inovací až po právní a sociální otázky.