Článek
Zpráva se objevila na webech čínských výzkumných center, v pátek má ale být zveřejněn aktualizovaný žebříček nejrychlejších počítačů světa Top 500. Prvenstvím v tomto odvětví Čína podle agentury AP potvrzuje, že se z ní rychle stává klíčová základna vědy a techniky.
Pokud se informace potvrdí, bude superpočítač Tianhe-1 mnohem rychlejší, než je současná oficiální "jednička". Tou je superpočítač Cray XT5 Jaguar z laboratoří amerického ministerstva energetiky. Podle dosavadního žebříčku, který byl zveřejněn v červnu, měl tento superpočítač výkon 1,75 petaflopu.
"Tato nová rychlost dosažená v Číně znamená, že můžeme sesadit Spojené státy a držet nový světový rekord," řekl čínské televizi CCTV ředitel projektu Tianhe-1 Li Nan. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí P.J. Crowley ale zprávy o rychlém technologickém pokroku v Číně odmítá a tvrdí, že Američané prvenství získají zpět.
"Já bych to momentem Sputnik nenazval," řekl Crowley. Odkázal tak na první umělou družici na světě, kterou v roce 1957 vypustil na oběžnou dráhu tehdejší Sovětský svaz. Řada Američanů se tehdy začala obávat, že Spojené státy ztrácejí technologický náskok. "V tomto ohledu máme obrovské možnosti a já nepochybuji, že vědecká komunita té výzvy využije," podotkl Crowley.