Hlavní obsah

Napster je znovu na scéně, tentokrát už ale za peníze

LOS ANGELES

Americký hudební portál Napster je zhruba po roce opět na scéně. Ti, kteří ho budou chtít dál používat ke stahování hudebních souborů z internetu, si ale budou muset zaplatit. To je i hlavní podmínka k tomu, aby mohl Napster fungovat bez problémů a bez dalších žalob.

Foto: Jana Borecká

Pohled na město Beroun, nedatovaný olej A. Porketa

Článek

Napster ode dneška funguje zatím jako testovací verze a plně k dispozici bude 29. října. Zájemci o hudbu ale musejí počítat s tím, že za jednu skladbu zaplatí 99 centů (zhruba 28 korun), a za celé album 9,95 USD (asi 280 korun).

Napster je do začátku vybaven více než půl milionem skladeb od všech významných nahrávacích společností a vedle jednorázových poplatků za skladby či celá alba nabízí i předplatné. Poplatky se příliš neliší od jiných služeb, které stahování hudebních souborů z internetu s větším či menším úspěchem také nabízejí.

Napster je považován za průkopníka ve svém oboru a v dobách největší slávy se k jeho serverům připojovaly miliony lidí z celého světa. Vše ale ukončil hněv nahrávacích firem, kterým už bez toho prudce klesaly tržby za prodej hudebních nosičů. Vše pak velmi rychle skončilo žalobami a ukončením služby.

Distribuce hudby po internetu zřejmě bude velmi lukrativní, o čemž svědčí i to, že Napster kdysi nahrávacím firmám nabídl celou miliardu dolarů za stažení všech žalob. Dnes má ale Napster jiné majitele a vzhledem k tomu, že bude vybírat poplatky, neměly by mu další žaloby hrozit, podotýká agentura AP.

Firmu Napster koupila jiná americká společnost Roxio, která je výrobcem programů a má pevné místo i mezi výrobci vypalovacího softwaru. Nákup Napstera byl tedy pro podnik logickým krokem. Z reakce trhu se navíc zdá, že strategie Roxia se vyplatí, protože akcie firmy od nákupu Napstera výrazně vzrostly.

V nejlepších dobách měl Napster asi 60 milionů uživatelů, teď ale jeho nástup nebude tak jednoduchý. Objevilo se totiž několik podobných služeb, které stahování skladeb také nabízejí. Existují i služby, jako je Kazaa či Morpheus, které sice nejsou považovány za zcela legální, ale zájem o ně je mimořádný. Jsou totiž zdarma.

Související témata:

Související články

ON-LINE přenos Invex Cup 2003

Od pondělí 6. října se jeden z pavilónů brněnského výstaviště promění v bojiště. Naštěstí pro návštěvníky to bude bojiště virtuální. ProGamers a Českomoravský...

Mlynář spustil vládní informační portál

Ministerstvo informatiky v pondělí spustilo svůj nový informační portál. Zde jsou připraveny platné texty zákonů, překlad směrnic Evropské unie, ale také...

Výběr článků

Načítám