Článek
Původně tvůrci na rozjetí masové výroby požadovali na serveru Kickstarter pouhých 10 000 dolarů (228 000 Kč). Nakonec ale dohromady 5850 lidí přispělo částkou 1 615 340 dolarů, což v přepočtu odpovídá již zmiňovaným 36,8 milionu korun. Tvůrci tedy vybrali 161krát více, než potřebovali.
Přispívat bylo možné už od jednoho dolaru (22,80 Kč), ChessUp 2 si odnese každý, kdo zaplatil alespoň 199 USD (4543 Kč). Výrobce přitom slíbil, že interaktivní šachovnici doručí předplatitelům z crowdfundingové kampaně během letošního listopadu.
Následně by se šachy měly objevit také ve volném prodeji, cena ale bude citelně vyšší než na Kickstarteru. Tvůrci si naúčtují 299 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 6820 Kč. V Česku nicméně bude částka patrně ještě vyšší kvůli nákladům na dovoz a DPH.
Miliónové nápady mladých tvůrců
Jak chytrá šachovnice funguje?
Šachovnice ChessUp 2 vznikla kvůli tomu, abyste získali interaktivnější zážitek z každé odehrané partie na Chess.com. Místo klikání na displeji chytrého telefonu či posouvání figurek myší na počítači totiž můžete tahy uskutečnit na fyzické šachovnici, která je automaticky převede do on-line hry. Je navázána přímo na váš účet na uvedeném portálu.
Tahy soupeře se zaznamenají rozsvícenými políčky přímo na šachovnici. Přesně tak vidíte, kam máte figurku místo soupeře na fyzické klávesnici umístit. Příslušná políčka se rozsvítí i ve chvíli, kdy vezmete nějakou vlastní figurku do ruky, šachovnice hráče totiž navádí, kam přesně mohou být jednotlivé figurky posunuty. Pokud figurku umístíte nesprávně, nenechá vás šachovnice tah uskutečnit, jak je vidět i na produktovém videu v úvodu tohoto článku.
Vzhledem k tomu, že vedle skutečných protihráčů můžete ChessUp 2 využít také pro hru s virtuálními boty, novinka tak zastoupí i funkci trenéra. V podstatě platí, že všechny hry nabízené na zmíněném portálu můžete uskutečnit na této fyzické šachovnici.
Není přitom nezbytné, aby měl protihráč také ChessUp 2, soupeři mohou hrát klidně na svých počítačích a dalších zařízeních.
Na boku zařízení je malý dotykový displej, jehož prostřednictvím můžete partie zahajovat i ukončovat. Funguje i jako časomíra a ovladač herních režimů. S trochou nadsázky se dá říci, že chytrý telefon či počítač pro hraní už potřebovat vůbec nebudete.