Článek
Koncem roku by se tak na trh mohl dostat první holografický systém vůbec. Hitachi-Maxell je klíčovým investorem a vývojovým partnerem společnosti InPhase, která stojí za vývojem holo-přístroje. Mechaniky využívající holografického zápisu dat se snaží uvést také firmy Fuji a CMC Magnetics.
Jednotka od Hitachi-Maxell uloží v první fázi na jeden disk 300GB dat, pokročilejší systémy, které by firma měla uvést v roce 2008 a 2010, uchovají na médiu 800GB, resp. 1,6 TB.
Představitelé InPhase už rovněž sdělili orientační ceny prvních holo-médií. Za kus bude firma požadovat od 120 do 180 dolarů (asi 2760 až 4200 korun). Samotná mechanika se má prodávat za 15 000 dolarů (asi 350 000 Kč).
Ukládání dat v hologramu
Holografický systém ukládá data nejen na povrch materiálu (jako činí dnešní pevné disky), ale i do jeho vnitřních částí. Jedna datová stránka, která se skládá přibližně z miliónů bitů, je zaznamenána jediným výbojem laserového paprsku.
Paprsek laseru se při zápisu dat rozdělí na signální (obsahuje data) a referenční část. Hologram se vytvoří v tom místě média, kde se obě části protnou.
Veškeré "stránky" mají v materiálu svou unikátní adresu. Několik set datových stran je v médiu uloženo pohromadě na jednom místě. Označují se jako "kniha". Záznamová technologie dovoluje umístit do stejného materiálu více hologramů - různé stránky a knihy se mohou vzájemně překrývat, což masivně zvyšuje úložný prostor holografických médií.
Uskupení Hitachi-Maxell však nepracuje pouze na holografickém systému. Mezi velice zajímavé želízko v ohni patří také unikátní mechanika, která pracuje se stovkou 92 mikrometrů tenkých DVD disků, kdy na jeden kotouč uloží jednotka 9,4GB dat. Celkově tedy produkt uchová soubory o kapacitě 940 GB.