Hlavní obsah

Na kybernetickou bezpečnost v ČR dohlíží nový úřad

Brno

V Brně oficiálně zahájil tento týden činnost Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který se novelou zákona vyčlenil z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Nyní má 118 zaměstnanců, v budoucnu by jich mohlo být asi 400. Činnost úřadu na brífinku představil ředitel instituce Dušan Navrátil.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Brněnská budova NÚKIB.

Článek

Pod NBÚ mělo dosud kybernetickou bezpečnost na starosti Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB), které se nyní spolu s dalšími částmi NBÚ vydělilo do NÚKIB. Mezi vyčleněné části patří například ochrana utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech, kryptografická ochrana a neveřejná služba v rámci družicového systému Galileo.

NÚKIB by podle Navrátila měl například zajišťovat podporu v případě kybernetických útoků. Součástí práce týmu lidí bude i prevence, tedy aby systémy informační infrastruktury odpovídaly současným bezpečnostním kritériím.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Ředitel úřadu Dušan Navrátil.

„Národní bezpečnostní úřad byl prioritně určený k jiné činnosti, byl určen k ochraně utajovaných informací, proto bylo zřejmé, že dříve nebo později se tato činnost (kybernetická bezpečnost) osamostatní, což se stalo letos,“ uvedl Navrátil.

V současné době má nový úřad 129 tabulkových míst, pracuje pro něj 118 lidí. Sídlí v brněnské Mučednické ulici v objektu NCKB. V brněnských Černých Polích by ale v části původních kasáren měl v budoucnu vzniknout nový objekt až pro 400 zaměstnanců a úřad by měl sídlit v něm.

Kybernetické útoky na kritickou či důležitou informační infrastrukturu jsou v posledních letech na vzestupu. Vládní tým GovCERT eviduje zhruba 100 bezpečnostních incidentů měsíčně. Útoky mohou ohrozit klíčové služby státu, zajištění bezpečnosti a jeho obranyschopnost, ale také soukromé podniky a každodenní život obyvatel.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Na snímku bezpečnostní experti pracují u počítačů v monitorovací místnosti.

Výběr článků

Načítám