Článek
Podle EU je DSA důležitým krokem v boji proti dezinformacím. Tento zákon řeší systémová rizika, která se týkají například šíření dezinformací na síti. Vybrané společnosti budou muset více dbát na soukromí uživatelů a důsledněji postupovat proti nelegálnímu obsahu a dezinformacím.
Jejich povinností bude také informovat uživatele o tom, proč jim doporučují některé příspěvky, a dát lidem možnost upozorňovat na nelegální posty. Nové evropské nařízení je založeno na myšlence, že co je nelegální mimo internet, by mělo být považováno za nelegální i na internetu.
Brusel zvedl varovný prst, apeluje na sociální sítě kvůli volbám na Slovensku
Evropská komise (EK) nevybírala internetové platformy na seznam nahodile. Hlavním kritériem pro zařazení bylo oslovit alespoň 45 milionů aktivních uživatelů měsíčně, logicky sem tedy patří i síť X.
Dostaly se tak na něj ty nejoblíbenější služby a sítě, jako je například Instagram, TikTok či YouTube. Kompletní seznam platforem, kterých se nová pravidla týkají, naleznete na konci článku. V případě nedodržení požadavků hrozí těmto firmám pokuty až do výše šesti procent jejich ročního celosvětového obratu.
Válka v Izraeli
Musk nicméně razí na své síti absolutní svobodu slova, nechce žádný uživatelský obsah mazat. Výsledky tohoto postoje se ukázaly i v posledních dvou týdnech během zuřící války v Izraeli, na který zaútočilo teroristické hnutí Hamás. Na síti X se vzápětí objevily zmanipulované snímky a ukázky z videoher místo bojiště, vydávány však byly za záznamy skutečných událostí, jak upozornil komisař Thierry Breton.
Anketa
Správci sítě ale takové příspěvky dostatečně rychle nemazali, a to ani po upozornění, některé jsou k dohledání stále.
Evropská komise proto odeslala síti X dotazník, ve kterém požaduje informace, jak tato internetová platforma bojuje proti šíření nenávisti. Vše totiž nasvědčuje tomu, že síť X nařízení DSA v současnosti porušuje.
Evropu chtěl opustit už dříve
Pod hrozbou drakonických trestů Musk podle serveru Business Insider nyní údajně uvažuje, že se raději z Evropské unie stáhne, tedy že uživatelům v tomto regionu zamezí přístup ke svým službám.
Musk nicméně zprávu Business Insideru ve čtvrtek odpoledne dementoval. „Další naprosto falešný Business Insider,“ napsal stoicky Musk na síti X bez dalších podrobností či odkazu na původní zprávu. Je nicméně evidentní, že to je reakce na článek tohoto serveru, který vyšel v noci na čtvrtek.
Yet another utterly false Business Insider. They are not a real publication.
— Elon Musk (@elonmusk) October 19, 2023
Server Business Insider nicméně připomněl, že Musk chtěl síť X – tehdy ještě Twitter – nabízet pouze Američanům hned, jak se stal majitelem. Doufal, že tak radikálně ušetří náklady.
Evropa není pro Muskovo podnikání klíčovým trhem. Podle údajů společnosti Apptopia tvoří náš kontinent jen přibližně devět procent globální uživatelské základny sítě X. Do ní jsou započítáváni aktivní uživatelé, tedy ti, kteří se připojí alespoň jednou měsíčně.
Seznam internetových platforem, kterých se týká DSA
- Alibaba AliExpress
- Amazon Store
- Apple AppStore
- Bing
- Booking.com
- Google Mapy
- Google Nakupování
- Google Play
- Google Vyhledávání
- Pornhub
- Snapchat
- Stripchat
- TikTok
- Síť X (dříve Twitter)
- Wikipedia
- XVideos
- YouTube
- Zalando