Článek
"Vyvinuli jsme technologii, která dovolí vyrábět novou generaci velkých plochých displejů přinášejících perfektní kvalitu obrazu za zlomek dnešní ceny, sdělil Jim O´Connor, viceprezident společnosti Motorola.
Podle analytické společnosti DisplaySearch by výrobní cena 40" plochého panel NED (Nano Emissive Display) neměla překročit 400 dolarů (asi 9600 korun). Motorola již představila NED prototyp s uhlopříčkou 12,7cm a tloušťkou kolem 3,3mm, který vyrobila s pomocí CNT procesu.
Počátky CNT (carbon nanotubes technology) datuje Motorola o 15 let zpět. Dnes v souvislosti CNT a plochými panely drží na 160 patentů.
"Nyní hledáme strategického partnera pro výzkum a vývoj NED displejů," sdělil mluvčí Motoroly. "V současné době proto vyjednáváme s výrobci v Japonsku, Číně, Taiwanu, Jižní Korey a Evropě."
Co je to "nanotube"?
Uhlíková molekula, která svým vzhledem připomíná válec o průměru jednoho až dvou nanometrů (1 x 10^-9m) a délce kolem jednoho milimetru. Tyto útvary byly náhodně objeveny v roce 1990 japonskou laboratoří společnosti NEC.
V roce 1998 vyvinuly společnosti IBM a NEC první tranzistory z nanovláken. Předpokládá se, že v roce 2010-2015 alespoň částečně nahradí křemík užívaný pro výrobu čipů.
Využití nanovláken se v budoucnosti předvídá obrovský rozmach - zasáhnout mají stavební, automobilový, elektrotechnický, ale i oděvní a chemický průmysl.
Další detaily okolo NED panelů oznámí Motorola ve dnech 22. až 27. května na každoroční konferenci SID (Society for Information Display) v Bostonu.