Článek
Ministerstvu spravedlnosti vadí celý uzavřený ekosystém Applu, kdy podnik využívá silné poptávky po iPhonech. To v konečném důsledku vede podle žaloby k tomu, že podnik získává více peněz od spotřebitelů, vývojářů, tvůrců obsahu, umělců, vydavatelů, malých podniků i obchodníků.
Žaloba se tedy netýká přímo cen, za které jsou smartphony s logem nakousnutého jablka nabízeny v obchodech. Jde v ní o související služby, jako jsou například nabídky v obchodech App Store či v rámci platformy Apple Music.
Přechod z iPhonu na Android bude jednodušší
Vysoké poplatky nakonec zaplatí uživatelé
Vysoké poplatky totiž jednotliví tvůrci vcelku pochopitelně promítají následně do cen, které zaplatí koncoví uživatelé. „Spotřebitelé by neměli platit vyšší ceny jenom kvůli tomu, že firmy porušují antimonopolní zákony,“ burcoval ve čtvrtek směrem k Applu ministr spravedlnosti Merrick Garland.
„Pokud to nebudeme řešit, Apple bude ještě více posilovat svůj monopol na chytré telefony,“ dodal.
Žaloba popisuje údajné prohřešky Applu na 88 stránkách, podána byla ve čtvrtek u federálního soudu v Newarku ve státě New Jersey. Ministerstvo spravedlnosti v ní za podpory 15 amerických států uvádí, že se snaží „osvobodit trh s chytrými telefony od protisoutěžního chování společnosti Apple“.
Ministerstvo tvrdí, že americký technologický gigant například zablokoval aplikace pro zasílání zpráv napříč platformami, omezuje kompatibilitu s peněženkami jiných poskytovatelů a komplikuje připojování chytrých hodinek od dalších výrobců. Podobných pochybení je ale ve spisu daleko více.
Apple: „Jde o podstatu našeho podnikání“
Apple nicméně obvinění odmítá. „Tato žaloba v podstatě ohrožuje celou podstatu naší společnosti a zásady, které odlišují produkty Apple na silně konkurenčních trzích,“ stojí v prohlášení amerického technologického giganta.
Zástupci společnosti totiž dlouhodobě tvrdí, že právě uzavřený ekosystém dovoluje firmě udržovat vyšší bezpečnost svých uživatelů. Velká otevřenost – kterou nabízí například konkurenční Android – by naopak podle nich způsobila, že majitelé iPhonů budou vystaveni daleko více kybernetickým hrozbám.
„Pokud by byla žaloba úspěšná, bránila by nám vytvářet technologie, které lidé od společnosti Apple očekávají – tedy systémy, ve kterých se prolíná hardware, software i služby,“ doplnili zástupci Applu v reakci na žalobu.
Stejným tlakům jako v USA nicméně Apple čelí také v rámci Evropské Unie (EU), kde podnik již začal své systémy konkurenci otevírat, aby se vyhnul vysokým sankcím. Jde například o možnost instalovat aplikace přímo z webu jejich tvůrců, nebo zpřístupnění peněženky i pro další poskytovatele.
Tyto ústupky ale udělal Apple jen pro uživatele v EU a amerického trhu se vůbec netýkají.
Apple mění pravidla. Takto se budou nově instalovat aplikace do iPhonů
Bidenovo tažení
Agentura Reuters zdůraznila, že jde o první antimonopolní tažení administrativy prezidenta Joea Bidena proti Applu.
Snaha „zlevnit iPhony a jejich služby běžným spotřebitelům“ navíc přichází v době, kdy se USA připravují na volbu nové hlavy státu. Podle volebních průzkumů má být právě Biden společně s Donaldem Trumpem jedním z hlavních favoritů.
I když načasování může působit příliš strojeně, v minulosti vytáhli američtí úředníci do boje i proti dalším velkým americkým společnostem, které působí v technologickém sektoru. Byly mezi nimi firmy Alphabet (Google), Meta Platforms či Amazon.
Akcie Applu v reakci na žalobu prohloubily pokles. Před 16:00 SEČ ztrácely téměř tři procenta, zatímco širší trh vykazoval růst.