Článek
K tomuto netradičnímu kroku se odhodlalo policejní oddělení v americkém Chicagu. Využívat bude přístroje od společnosti Samsung, které nabízejí rozhraní DeX.
Díky němu stačí k chytrému telefonu kromě napájení připojit ještě monitor, klávesnici a myš. Obyčejný mobil se tak promění doslova v klasické PC. V prostředí DeX je možné pracovat s celou řadou aplikací, například i s kancelářským balíkem Office od Microsoftu. Policii by nové řešení nemělo tedy nijak omezovat v práci.
Policie si od tohoto řešení slibuje především úsporu nákladů na informační technologie. Díky nahrazení starých robustních notebooků za malé telefony by v prvním roce měly náklady klesnout o 15 procent, v nadcházejících letech dokonce o téměř třetinu.
V Chicagu běží celý projekt zatím jen v pilotním režimu. Pokud se ale ukáže jako úspěšný, bude patrně rozšířen v daleko širším měřítku napříč Spojenými státy.
Rozdíly se smazávají
Chytré telefony stále častěji začínají nabízet velmi podobné parametry jako stolní sestavy či notebooky – a v některých případech dokonce i lepší.
Jeden příklad za všechny: osmijádrový procesor taktovaný na 2,7 GHz, 12 GB operační paměti a 1024 GB úložný prostor. Řeč není o novém počítači, i když by se to při prvním pohledu tak mohlo jevit.
Ve skutečnosti je to výbava chytrého telefonu Galaxy S10+ od společnosti Samsung, který právě zvládá pracovat s rozhraním DeX. Takto špičkový výkon ale nabízejí i další přístroje, například nejnovější iPhony XS a XS Max či Huawei P30 Pro.
Průměrné počítače v dnešní době mají čtyřjádrové procesory, 4 nebo 8 GB operační paměti a zpravidla SSD jednotku s kapacitou pouze 128 nebo 256 GB.
Za příplatek je sice možné pořídit ještě citelně výkonnější sestavy s více systémovými prostředky, které zatím mobily nabídnout nemohou, ale ještě před pár lety ani ty nejlepší mobily průměrné PC nepřekonávaly. Posun je tedy rozhodně znát.