Hlavní obsah

Všechny iPhony pro USA se mají vyrábět v Indii

4:33
4:33

Poslechněte si tento článek

Americká společnost Apple plánuje výrazně snížit výrobu v Číně. Její telefon iPhone se má v důsledku probíhající obchodní války mezi USA a Čínou vyrábět v Indii. Přesun výroby 60 milionů telefonů určených pro americký trh se podle listu The Financial Times uskuteční do konce příštího roku.

Představení chytrého telefonu Apple iPhone 16 ProVideo: archiv výrobce

Článek

Apple už v Indii vyrábí ve spolupráci se společnostmi Foxconn a Tata Electronics a produkci tam postupně zvyšuje. Jen za březen vyrobil Foxconn telefony v historicky nejvyšší hodnotě 1,31 miliardy dolarů (29 miliard korun), vývozy iPhonů od Tata Electronics v březnu meziměsíčně vzrostly o 63 procent na 612 milionů dolarů (13,5 miliardy Kč).

Podle společnosti International Data Corporation činil podíl USA na globálních dodávkách iPhone více než čtvrtinou a loni měl hodnotu 232,1 miliardy dolarů (5,1 bilionu korun).

Strategie Applu v Indii je součástí širšího plánu diverzifikace dodavatelského řetězce, který probíhá rychleji a v širším rozsahu, než investoři očekávali. Plán bude znamenat zdvojnásobení výroby iPhonů v Indii poté, co Apple během více než dvou desetiletí investoval do špičkových výrobních linek v Číně.

Představení chytrého telefonu Apple iPhone 16Video: archiv výrobce

Závislost na Číně

V Indii bude ovšem probíhat jen konečná sestava telefonů, Apple zůstane stále závislý na čínských dodavatelích komponent.

Trump původně zavedl na dovoz z Číny cla přesahující sto procent, následně ale jejich platnost na chytré telefony dočasně pozastavil. Na tato zařízení se přesto nadále vztahuje zvláštní clo ve výši dvaceti procent, které platí pro veškerý dovoz z Číny.

Na Indii bylo uvaleno clo ve výši 26 procent, které je ovšem v současnosti pozastaveno, když Dillí usiluje o dvoustrannou obchodní dohodu s USA.

Donald Trump už během svého prvního prezidentského období zavedl cla na širokou škálu čínských výrobků, aby přiměl americké firmy přesunout výrobu zpět do USA nebo do blízkých zemí, jako je například Mexiko.

Společnost Apple tehdy získala výjimky na dovoz svých klíčových produktů, avšak nyní nejsou žádné podobné úlevy na stole. A nic nenasvědčuje tomu, že by měly být v dohledné době schváleny.

„Celá situace kolem čínských cel se nyní vyvíjí zcela jinak, než jsme očekávali. Předpokládali jsme, že americká ikona Apple bude opět ušetřena, jako tomu bylo v minulosti,“ uvedl ve své zprávě Barton Crockett, analytik Rosenblatt Securities.

Z 36 až na 52 tisíc?

Otázka amerických cel je tedy pro společnost Apple velmi ožehavá. Pokud by totiž americký technologický gigant svůj výrobní řetězec nijak nezměnil, došlo by podle analytiků oslovených agenturou Reuters k výraznému nárůstu ceny.

Nejlevnější model iPhone 16, který byl na americkém trhu uveden s cenovkou 799 dolarů (18 230 Kč), by podle odhadů analytiků z Rosenblatt Securities mohl zdražit až na 1142 dolarů (26 060 Kč), což by znamenalo nárůst o 43 %.

Vlajkový model iPhone 16 Pro Max s 6,9palcovým displejem a úložištěm o kapacitě 1 TB, jehož současná cena je 1599 dolarů (36 490 Kč), by se v případě stejného zvýšení ceny mohl vyšplhat na téměř 2300 dolarů (52 490 Kč).

Například model iPhone 16e, který byl uveden na trh letos v únoru jako cenově dostupnější varianta jablečných telefonů se zaměřením na umělou inteligenci, by podražil z 599 dolarů na 856 dolarů, tedy z 13 675 Kč na 19 542 Kč.

Představení chytrého telefonu Apple iPhone 16eVideo: archiv výrobce

Související témata:

Výběr článků

Načítám