Článek
Eurobarometr se ptal 28 000 lidí napříč unií a zjistil, že 94 procent jejích občanů omezuje využívání datových služeb na svých telefonech právě kvůli roamingu, často také méně telefonují a spíše posílají textové zprávy. Více než čtvrtina telefon dokonce po dobu pobytu zcela vypne. Dvakrát častěji se tak navíc chovají lidé, kteří cestují pravidelně, než jen příležitostně.
Celých 47 procent dotázaných uvedlo, že v jiné zemi EU nikdy nepouští mobilní internet. Pouze jeden člověk z deseti pracuje s elektronickou poštou v mobilu při pobytu v cizině stejným způsobem jako doma a jen jeden z dvaceti se připojuje na sociální sítě stejným způsobem jako ve své vlastní zemi.
Uživatelé používání svých telefonů omezují extrémním způsobem.
V České republice 17 procent dotázaných uvedlo, že mobil v zahraničí prostě vypnou, 20 procent vypne přístup k datovým službám a 44 procent z těch, kteří data nevypnou, se snaží najít speciální roamingový plán. Dvě procenta dotázaných v ČR si pořizují SIM kartu v zemi, kam přicestovali, a 13 procent uvedlo, že v cizině se k datům přes mobil dostávají jen pomocí bezdrátových wi-fi sítí.
"Uživatelé používání svých telefonů omezují extrémním způsobem a to nedává smysl ani pro telefonní společnosti," poznamenala eurokomisařka Kroesová. Podle ní se nejedná o souboj mezi turisty a firmami. Problémem jsou ztráty pro podnikání, o příjem tak prý přicházejí například výrobci aplikací pro mobily. Tento trh přitom v EU výrazným způsobem roste.
Evropská komise připomněla, že přes všechna omezení daná vysokými cenami vzrostlo využívání datového roamingu v EU od roku 2008 o 1500 procent. Návrh Kroesové na zrušení roamingu předpokládá, že pomocí kombinace omezení a pobídek rozšíří operátoři svou nabídku tak, aby nejpozději v létě 2016 mohli zákazníci za domácí ceny používat mobil po celé EU.