Článek
Video zveřejnila Nokia v uplynulých dnech. Má zachycovat vizi nedaleké budoucnosti tak, jak si ji představuje finský podnik. Ten se vcelku pochopitelně kasá tím, že „spojuje objekty a data, aby byl každodenní život s internetem jednodušší“. Po prodeji mobilní divize se totiž firma věnuje právě návrhům a vývoji různých síťových systémů.
Fanoušky mobilních technologií ale patrně zaujal nejvíce závěr videa. Na něm se totiž objevují celkem tři smartphony bez jakékoliv značky, což dává prostor spekulacím. Nejde náhodou o chystané novinky, které ponesou název Nokia?
Generální ředitel finského podniku Rajeev Suri se totiž už v polovině loňského roku nechal slyšet, že smartphony Nokia se na pulty obchodů vrátí. Produkovány však budou ve spolupráci s jiným výrobcem – finská společnost hodlá poskytovat licence na svou značku. Tento obchodní model už vyzkoušela s tabletem N1, který s logem finské firmy vyrábí tchajwanský Foxconn. [celá zpráva]
Tehdy Suri zároveň zdůraznil, že americkému softwarovému gigantu Microsoft, který od Nokie odkoupil celou divizi mobilních telefonů, podnik „do zelí“ nepoleze. „Microsoft vyrábí mobily, my budeme navrhovat a nabízet licenci,“ uvedl Suri. [celá zpráva]
Podle smlouvy Microsoftem nesmí Nokia nabízet vlastní smartphony do konce letošního roku. Je tedy více než pravděpodobné, že na přelomu letošního a nadcházejícího roku se první smartphony s logem Nokia opět objeví na pultech obchodů, byť půjde „pouze“ o licencované přístroje.
Zástupci Nokie samozřejmě nic oficiálně nepotvrdili. Zda se přístroje z videa skutečně objeví v prodeji, ukáže až čas.
Americký softwarový gigant se dohodl na převzetí mobilní divize Nokie za 5,44 miliardy eur (149,4 miliardy Kč) předloni v září. Název Nokia však již nové přístroje od amerického počítačového giganta nevyužívají, místo toho nesou pouze označení Lumia.
Od toaletního papíru až k mobilnímu vrcholu
V roce 1865 finskou společnost založil Fredrik Idestam ve městě Nokia – právě podle něj se tento světoznámý podnik jmenuje. K papírně se na konci 19. století přidala firma na zpracování kaučuku, kterou vlastnil Eduard Polón. V portfoliu Nokie se tak rázem objevily například holínky.
Pro samotné zakladatele i pro jejich následovníky, kteří stáli v čele podniku, byla vždycky typická odvaha riskovat. To se zúročilo historicky hned několikrát, nejvíce však v první polovině 20. století, kdy se Nokia jako jedna z mála rozhodla věnovat výrobě elektronických součástek.
Od telefonních, telegrafních a elektrických kabelů se postupně podnik propracoval až do mobilního světa. Vývoj pak nabral velice rychlý spád a začátkem 90. let už Nokia chrlila na trh jeden mobilní telefon za druhým. [celá zpráva]
Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale před lety sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finský výrobce zaspal hlavně na poli smartphonů s dotykovým displejem.