Hlavní obsah

Tvrdé dopady sankcí, Huawei dál ztrácí

Peking

Čínské společnosti Huawei Technologies klesly v prvním čtvrtletí tržby o 13,9 procenta na 131 miliardy jüanů (461,6 miliardy Kč). Nové oblasti podnikání totiž zatím nedokázaly zvrátit propad způsobený zařazením společnosti na sankční seznam Spojených států. Vyplývá to ze sdělení společnosti.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

V roce 2018 zaplňovaly světová média titulky o tom, že Huawei předstihl v prodejích společnost Apple, a stal se tak po Samsungu druhým největším výrobcem smartphonů na světě.

Už o rok později ale čínskou firmu zasáhly americké sankce, kvůli čemuž popularita jejich produktů začala dramaticky klesat. V nejnovějších statistikách analytické společnosti IDC se tak Huawei již od loňského roku samostatně neobjevuje – stejně jako další méně úspěšní výrobci je zahrnut v kategorii „ostatní“.

Huawei stále patří mezi mobilní giganty, úspěch ale slaví především na domovském trhu, nikoliv na Západě.

Podle zprávy Counterpoint Research měla společnost Huawei v prvním čtvrtletí na čínském trhu s telefony podíl 6,2 procenta. Firmě Honor, kterou Huawei v prosinci 2020 prodal, podíl na trhu vzrostl na 16,9 procenta.

Huawei uvedl, že jeho čistá zisková marže se snížila o 6,8 procentního bodu na 4,3 procenta. Pokles způsobily zvýšené výdaje na výzkum a vývoj, investice do podnikání a pokles tržeb.

Firma po uvalení amerických sankcí zintenzivnila výzkum a vývoj v oblastech, jako je zelená energie a autonomní řízení. Zvýšila také prodej své řady hardwarových produktů pro spotřebitele. Podpořit tržby chce Huawei také větším zaměřením na služby páté generace (5G), cloud coumputing a zlepšení energetické účinnosti, uvedla agentura Reuters.

Osekaný Android

Kvůli americkým sankcím jsou tak již třetím rokem takřka všechny nové telefony společnosti Huawei nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. S ohledem na uvalené embargo totiž tato značka u svých nových přístrojů nesmí používat některé programy společnosti Google.

Nefungují například mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei nicméně všechny aplikace nahrazuje alternativami, které jsou k dispozici prostřednictvím AppGallery.

Huawei navíc vyvíjí alternativu k operačnímu systému Android, jmenuje se Harmony OS.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám