Článek
Kvůli americkým sankcím jsou již od předloňského května takřka všechny nové telefony společnosti Huawei nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. S ohledem na uvalené embargo totiž tyto značky u svých nových přístrojů nesmějí používat některé programy společnosti Google.
Nefungují například mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei nicméně všechny aplikace nahrazuje alternativami, které jsou k dispozici prostřednictvím AppGallery.
Čínská společnost Huawei loni zvýšila zisk. Sankcím a pandemii navzdory
Čínské automobilky
Společnost již podle svého šéfa uzavřela dohody o spolupráci se třemi čínskými automobilkami, které chtějí uvést na trh modely využívající technologie Huawei. Tyto modely by se měly vyrábět pod značkami patřícími těmto automobilkám, na technologii Huawei by však mělo upozorňovat logo „Huawei Inside”, napsala agentura DPA.
V únoru agentura Reuters s odvoláním na své zdroje informovala, že Huawei plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Firma to ale již tehdy popřela.
Administrativa minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa předloni umístila Huawei na černou obchodní listinu. Omezila tak firmě přístup k důležitým americkým technologiím, což mělo výrazný dopad na její aktivity v oblasti mobilních telefonů. Společnost Huawei podle svého šéfa nepředpokládá, že administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena firmu z černé listiny odstraní.
USA přidaly na černou listinu sedm čínských superpočítačových firem
Globální nedostatek čipů
Sü dnes rovněž uvedl, že americké sankce vůči Huawei jsou zčásti zodpovědné za nynější globální nedostatek čipů, protože čínské firmy si začaly vytvářet zásoby čipů v obavách, že by se rovněž mohly stát terčem sankcí.
Spojené státy společnost Huawei obviňují z krádeže technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale Huawei dlouhodobě odmítá.