Článek
Vědci zkoumáním 10 tisíc lidí ve věku 16 až 19 let zjistili, že čím delší čas před spaním strávili mladí muži a ženy ve společnosti displejů, tím hůře se jim spalo.
U těch, kteří do obrazovek koukali čtyři a více hodin denně, bylo o 49 procent větší riziko, že jim bude trvat více než hodinu, než "zaberou". U této skupiny bylo také třiapůlkrát pravděpodobnější, že nebude v noci spát více než pět hodin. Spánek přitom narušuje už i více než dvouhodinové koukání do obrazovek přes den.
Téměř všichni teenageři, kteří se výzkumu účastnili, uvedli, že před spaním používají jedno nebo více elektronických zařízení. Už dříve bylo prokázáno, že s přemírou sledování televize nebo počítače roste u dětí riziko depresí a úzkostných stavů, připomněl The Independent.
Rodiče by měli mít přehled o tom, jaká elektronická zařízení se v ložnici nacházejí.
Norští vědci uvedli, že textování kamarádům nebo sledování televize může pochopitelně zkracovat dobu spánku, ale zároveň stimuluje nervový systém nebo narušuje biologické hodiny organismu. Zdravotnické úřady by podle nich měly v tomto směru aktualizovat svá doporučení ohledně bezpečného používání elektronických zařízení, a vzít tak v potaz rostoucí oblibu chytrých telefonů.
"Rodiče by měli mít přehled o tom, jaká elektronická zařízení se v ložnici nacházejí," řekla Mari Hysingová z norského ústavu Uni Research Helse v Bergenu. Dodala, že všechny obrazovky nacházející se pokoji dětí by měly být přes noc vypnuté a v ideálním případě by mladí měli být "odlogovaní" hodinu před ulehnutím.