Článek
Není žádným tajemstvím, že společnost BlackBerry, dříve známá jako Research In Motion, byla svého času největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Po nástupu společnosti Apple a jejího iPhonu však již nestačila držet s konkurenty krok.
V roce 2016 se tak podnik rozhodl soustředit výhradně na vlastní software a výrobu licencoval pod čínské TCL. Z pultů obchodů tak tehdy ikonické telefony značky BlackBerry s hardwarovou klávesnicí nezmizely.
Výrobce se například snažil zaujmout modelem KeyOne. Rozdíly proti standardním smartphonům poznáte ale hned, jak uvidíte přední stranu tohoto přístroje. Na ní se totiž kromě dotykového displeje s úhlopříčkou 4,5 palce a rozlišením 1620 x 1080 obrazových bodů skví ještě klasická hardwarová klávesnice, která zabírá zhruba čtvrtinu celé čelní strany.
Jde o zmenšeninu klávesnice, jakou jsou zvyklí používat například majitelé notebooků. Psát všemi deseti prsty na ní pochopitelně kvůli drobným rozměrům možné není, i tak by ale mělo být vyťukávání jednotlivých znaků daleko rychlejší než v případě softwarového řešení.
Klávesnice je navíc multifunkční, jednotlivá tlačítka totiž tvoří dohromady velkou dotykovou plochu. Pomocí ní je pak možné ovládat telefon podobně jako s pomocí touchpadu na noteboocích, například tedy v dlouhých dokumentech scrollovat tahem pomocí dvou prstů najednou.

BlackBerry KeyOne
KeyOne ani další modely ale evidentně prodejní rekordy netrhaly, což zkraje roku 2020 vyvrcholilo až rozhodnutím TCL o ukončení výroby. To znamená, že v posledních dvou letech jsme se nedočkali žádného nového přístroje.
V úterý pak dojde k plánovanému vypnutí serverů, což souvisí s ukončením podpory. Vzhledem k tomu, že celý ekosystém BlackBerry stavěl na cloudových službách, je to v podstatě definitivní hřebíček do rakve přístrojů tohoto výrobce.
V praxi to znamená, že se smartphony této značky nebude možné dokonce ani telefonovat, nebude možné odesílat SMS zprávy a značně omezeny mají být i datové přenosy. Dokonce nebudou fungovat ani hovory na nouzová čísla.

BlackBerry KeyOne