Hlavní obsah

Sklo, nebo fólie? Displeje mobilů se vyplatí chránit

4:18
4:18

Poslechněte si tento článek

Pokud jste nalezli pod vánočním stromkem nový chytrý telefon, měli byste se zaměřit na ochranu jeho displeje. Jde totiž o nejzranitelnější místo moderní elektroniky, alespoň tedy co se mechanického poškození týče.

Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Stačí totiž jeden nešikovný pád a můžete zamířit rovnou do servisu. Počítat navíc musíte s tím, že u prémiových smartphonů může taková nehoda pořádně provětrat vaši peněženku, nový displej vyjde v některých případech i na více než deset tisíc korun.

Právě proto je vhodné obrazovky chránit. Vyřešit se to dá samozřejmě i fólií, kterou někteří výrobci už přímo lepí na nové telefony. Fólie nicméně slouží především jako ochrana proti poškrábání, při pádu je ochrana minimální. Výrobci je přesto používají, protože jsou citelně levnější.

Vyšší stupeň ochrany

Pro ochranu displeje se tak daleko více hodí odolná skla. Ta se dají vyměnit vcelku stejně pohodlně jako fólie, ale nabízí vyšší stupeň ochrany. A pro většinu uživatelů jsou i příjemnější na dotek.

Většina Čechů už řešila rozbitý displej u mobilu

Mobil

Podle nákupního rádce Zboží.cz ceny odolných skel startují už na méně než 50 Kč, vyšplhat se ale mohou až na 1550 Kč. Fólie se proti tomu nabízejí v cenovém rozpětí 30 až 1100 Kč.

Odolná skla se pochopitelně vybírají především podle modelu telefonu. Vždy je tedy nutné zvolit takové sklo, které je určeno přímo pro váš přístroj. I mezi jednotlivými skly jsou ale obrovské rozdíly. Od těch nejlevnějších, které se nabízejí za méně než stovku, samozřejmě nemůžete očekávat takový stupeň ochrany jako od prémiových modelů. Ty chrání displej daleko lépe, jak ukázala v minulosti řada testů.

O odolnosti rozhoduje především tvrdost skla. Značí se podobně jako tvrdost tužek, respektive grafitu. Nejtvrdší a nejodolnější je tedy 9H. Především asijští výrobci se ale nezdráhají uvádět takovouto tvrdost i u modelů, které si toho ani zdaleka nenechají líbit tolik jako jejich dražší konkurenti.

Foto: Profimedia.cz

Před aplikací folie i skla je třeba displej telefonu řádně vyčistit.

Vhodné je tak sledovat i různé certifikace, které odolná skla nabízejí. Například kategorie Diamond Strenght znamená, že jsou třikrát tvrzená a ochrání telefon při pádech až z 2,5 metru nebo snesou zátěž 20 kg na svých okrajích.

Některá skla se chlubí také podporou ultrazvukové čtečky otisků prstů v displeji a jsou taktéž potažena speciální antibakteriální úpravou. Právě čtečka v displeji je přitom něco, na co výrobci levnějších skel vůbec nemyslí. Může se tedy klidně stát, že po nalepení takového skla vám čtečka prostě fungovat nebude. Jediným řešením je sklo sundat, vyhodit a nahradit jiným, kompatibilním sklem.

Tloušťka skla

Dalšími parametry, které je vhodné při výběru odolného skla sledovat, jsou tloušťka a tvar hrany. V prvním případě je zpravidla možné vybírat mezi tloušťkami 0,2, 0,3 nebo 0,4 mm. Nejtenčí skla samozřejmě nenabídnou takovou ochranu jako ta tlustší, nicméně nejtlustší varianta už zase nepůsobí decentně a na první pohled vidíte, že je na displeji něco nalepeno. Ideální volbou tak bývá zlatá střední cesta.

Podceňovat se nevyplácí ani tvar hrany skla. Modely s označením 2D mají rovnou hranu, 2,5D zakulacenou až do ztracena a 3D skla jsou určena pro displeje se zakřivenou obrazovkou. Ochrání tedy displej i na bocích, což je u některých prémiových telefonů nezbytné.

Patrně není potřeba zdůrazňovat, že 2D skla jsou nejlevnější. 2,5D vypadají daleko elegantněji, ale zpravidla si za ně výrobci naúčtují více.

Pokud plánujete u chytrého telefonu využívat ochranné pouzdro, hraje velikost skla také velkou roli. U některých modelů se totiž výrobci snaží, aby sklo bylo nalepeno skutečně od kraje do kraje a působilo co nejméně rušivě. Kvůli tomu se ale pak může stát, že pouzdro bude takové sklo odchlipovat. Klidně i po pár dnech použití pak může být na vyhození.

Rozbitý mobil jako strašák, Češi se bojí problémů s baterií a vodou

Mobil

Výběr článků

Načítám