Článek
Podle Nováka ukázal v loňském roce tzv. test tří kritérií, že je v České republice nedostatečný prostor pro virtuální mobilní operátory, aby mohli ziskově podnikat v rámci smluv, které podepsali s klasickými mobilními operátory. "Je třeba říci, že budeme druhým státem v EU, který se vlastně snaží regulovat mobilní trh, takže z tohoto pohledu je zájem EU očekávaný," uvedl Novák. Jediný, kdo mobilní trh v Evropě reguluje, je Kypr.
Od regulace si ČTÚ slibuje snížení cen za mobilní služby, včetně mobilních dat, která podle některých srovnání Evropské komise patří k těm dražším v Evropě. Spotřeba dat na jednu SIM kartu se přesto loni zvýšila z průměrně 800 MB za měsíc na 1400 MB. Podle náměstka ministra průmyslu Ondřeje Malého brání ještě větší spotřebě současná nabídka datových balíčků operátory, v jejichž případě se spotřebitelé bojí, že je vyčerpají a budou muset platit za navýšení objemu dat.
Podle výkonného ředitele Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda operátoři v posledním roce rozšířili nabídky. Již nenabízejí jen standardních 1,5 GB dat měsíčně, ale i balíčky se třemi nebo šesti GB. Operátoři v budoucnu přijdou i se zcela neomezenými datovými balíčky, uvedl.
ČTÚ tuzemský trh testoval už předloni na jaře a tehdy mu vyšlo, že regulaci nepotřebuje. Loni do testu zahrnul i vysokorychlostní datové mobilní sítě LTE a vyšel mu opačný výsledek. Samotné LTE již regulaci podléhá na základě podmínek aukce kmitočtů pro tuto technologii z roku 2013.