Článek
Část rodičů se snaží regulovat čas, který děti stráví s elektronikou, a mobilní telefon jim proto pořídí až v pozdějším věku. To je například tehdy, kdy začnou děti chodit do školy a na kroužky bez doprovodu.
Mobilní telefon u menších školáků v některých případech nahrazují chytré hodinky, u kterých hrozí nižší riziko ztráty.
Rodiny v nouzi mohou na školní vybavení získat podporu
Notebooky pořizují hlavně středoškoláci a vysokoškoláci, nejčastěji za ně utratí deset až 20 tisíc. Proti loňsku jsou prodeje na podobné úrovni.
„Velkou obměnu notebooků jsme u studentů registrovali v covidovém období a vzhledem k tomu, že běžná životnost se v této kategorii pohybuje mezi třemi a čtyřmi roky, očekáváme větší obměnu v příštím roce,“ odhaduje David Dolanský.
Pomůcky zdražily
Češi nákupy do školy nemají rádi. Letos se navíc bojí cen utržených ze řetězu, většina tuší, že překročí rozpočet, vyplývá z průzkumu on-line supermarketu Košík.cz.
Rodiny prvňáčků si většinou stanovily limit na 3500 korun, 64 procent z nich si však myslí, že se do něj nebudou schopny vejít. Rodiče žáků ze druhé a třetí třídy pak předpokládají, že budou moci utratit zhruba 2700 korun. V případě rodičů starších žáků se tento limit zvyšuje, a to zhruba na 4300 korun.
Tyto částky však nezahrnují investice například do zmíněné elektroniky nebo výbavy dětských pokojů a studoven.
Aktovky, penály či psací potřeby v obchodech podražily meziročně až o desetinu.
Školní pomůcky zdražily o stovky korun
Může se vám hodit na Zboží.cz: Mobilní telefony, Chytré hodinky, Notebooky, Školní potřeby, Dětské židle a křesla, Dětské stoly