Článek
Karsten Nohl zkoumal společně s dalšími experty intenzivně zabezpečení sítě takřka půl roku. Celých pět měsíců totiž strávil tím, že se nabourával do algoritmu, jenž se používá k zakódování hovorů v síti GSM. Svou prací chtěl německý počítačový expert poukázat především na chabé zabezpečení hovorů v síti GSM.
"Pokoušíme se lidi informovat o této rozšířené zranitelnosti," řekl Nohl BBC. "Doufáme, že bude vytvořen tlak a požadavky od zákazníků na lepší kódování," dodal odborník s tím, že šifrovací algoritmus A5/1 se používá již 22 let.
Podle Asociace GSM, která způsob zašifrování hovorů navrhla a dohlíží na vývoj, je možné případné odposlechy vyblokovat jednoduchým způsobem. Stačí prý k tomu, aby operátoři pouze drobně pozměnili nastavění svých sítí.
Jak funguje zabezpečení telefonních hovorů
Současný systém zabezpečení hovorů v sítích GSM známý jako standard A5/1, je založen na 64-bitovém šifrování. Laicky řečeno: čím více bitů, tím složitější prolomení kódu.
Nový standard založený na 128-bitovém šifrování se jmenuje A5/3 a byl uveden již v roce 2007. Na tento systém ale ve světě zatím přešla jen hrstka operátorů.
128-bitové šifrování používají také modernější sítě 3G, které navíc disponují dalšími ochrannými prvky.
„Změny operátorů jsou pouze krátkodobým řešením, které vypracovali naši experti,“ uvedl šéf oddělení bezpečnosti GSMA James Moran s tím, že operátoři plánují v následujících letech přijmout nové standardy zabezpečení.