Článek
3. dubna 1973 – V New Yorku se odehrál historický okamžik, uskutečnil se první hovor z mobilního telefonu. Postaral se o to Martin Cooper z firmy Motorola, který tehdy volal svému konkurentovi. „Že nevíš, odkud ti volám?“ zeptal se tehdy Cooper svého rivala Joela Engela z Bell Labs AT.
První mobil se pochopitelně se současnou generací telefonů nedá vůbec srovnávat. Vážil 794 gramů, měřil 33 centimetrů, nabíjel se deset hodin a baterie mu vydržela půl hodiny.
1. září 1981 – V Saúdské Arábii byla uvedena do provozu první mobilní síť NMT (Nordic Mobile Telephone) vyvinutá telefonními společnostmi skandinávských zemí; tato analogová síť první generace (1G) se využívala hlavně v Evropě a v některých asijských zemích.
21. září 1983 – Motorola začala nabízet první komerčně dostupný mobilní telefon; vzhledem k obřím rozměrům se modelu s názvem DynaTAC 8000× přezdívalo „cihla“ a za skoro 4000 dolarů si jej mohli dovolit jen skutečně bohatí, přesto šel dobře na odbyt a v praxi prokázal, že princip telefonu, který lze mít stále při sobě, lidi zaujal.
Prosinec 1991 – Ve Finsku byla zprovozněna první 2G síť označená GSM (Groupe Spécial Mobile), která se stala celosvětově nejrozšířenějším standardem pro digitální mobilní sítě.
Mobilní sítě zažily bouřlivý vývoj, první se spustila před 40 lety
1992 – Finská Nokia uvedla na trh první masově vyráběný GSM telefon na světě – Nokii 1011.
3. prosince 1992 – Za historicky první SMS zprávu bývá považován text ve znění „Veselé Vánoce“, který zprostředkoval britský mobilní operátor Vodafone; zprávu odeslal z počítače Neil Papworth z IT společnosti Sema Group, příjemcem byl tehdejší technický ředitel Vodafonu Richard Jarvis, jenž si vzkaz přečetl na mobilním telefonu Orbitel 901.
16. srpna 1994 – Do prodeje vstoupil první dotykový telefon – IBM Simon s LCD displejem.
S barevným displejem
1997 – První telefon s barevným displejem – model Siemens S10 – uměl zobrazit pouze čtyři barvy.
1997 – Počínaje modelem Nokia 6110, uvedeným na trh koncem roku, mohli uživatelé přístrojů této finské značky využít k rozptýlení s mobilem hru Had (Snake), která se stala jednou z nejpopulárnějších her v historii.
1998 – Uvedena Nokia 8810, která je považována za první mobil s integrovanou anténou.
1999 – Telefon Nokia 7110 připravil půdu pro mobilní internet pomocí technologie WAP. Ve stejném roce představila Nokia 3210 prediktivní psaní textových zpráv (T9).
17. května 1999 – Japonská společnost Kyocera představila model VP-210 Visual Phone, první sériově vyráběný mobil vybavený fotoaparátem.
2000 – Japonská společnost Sharp uvedla první telefon s foťákem vzadu, model J-SH04.
2000 – Koncem roku Nokia uvedla na trh model 3310, bestseller oceňovaný pro svou robustnost, jednoduchost a výdrž baterie.
2001 – Japonsko se stalo první zemí využívající mobilní sítě třetí generace (3G), která umožnila vysokorychlostní přístup k internetu.
2001 – Byl uveden první model s přehrávačem digitální hudby ve formátu mp3 – Siemens SL 45.
2003 – Nokia uvedla na trh nový základní model 1100, který byl určen pro rozvojové země; velmi levný telefon se stal nejprodávanějším mobilem v historii (zhruba 250 milionů kusů).
Nerozbalený první iPhone se prodal v aukci za 1,4 milionu korun
První iPhone
9. ledna 2007 – Byl představen první iPhone společnosti Apple. „Tři věci: iPod se širokoúhlým displejem a dotykovým ovládáním, revoluční mobilní telefon a průlomové internetové komunikační zařízení. To je iPhone,“ představil před lety světu první jablečný smartphone tehdejší šéf Applu Steve Jobs.
Přístroj byl svým způsobem unikátní, a to hned v několika ohledech. Například na čelní straně se vyjímalo pouze jediné tlačítko. Veškeré ovládání bylo jinak zprostředkováno pomocí dotykové obrazovky, jež byla optimalizovaná pro ovládání prsty. V době, kdy prodejům ještě kralovaly klasické tlačítkové modely, to byl vcelku odvážný krok.
Telefon s logem nakousnutého jablka navíc dokázal reagovat i na dotyk více prsty najednou, takže třeba zvětšení obrázku se provádělo prostým roztažením palce a ukazováčku. Byla to drobnost, ale přinejmenším ve své době velmi efektní.
23. září 2008 – Byl představen první mobil s operačním systémem Android společnosti Google, model T-Mobile G1 (mobil tchajwanské společnosti HTC vyvinutý ve spolupráci s Googlem nesl interní označení HTC Dream).
2009 – Ve Švédsku a Norsku byly spuštěny první komerční 4G sítě; technologie 4G, která disponuje přenosovou rychlostí 1 Gbit/s pro nepohyblivá nebo pomalu se pohybující zařízení a 100 Mbit/s pro rychle se pohybující zařízení umožňující plný přístup k internetu, přinesla rozmach chytrých telefonů (smartphonů).
4. října 2011 – Pátá generace iPhonu s názvem 4S byla prvním modelem s hlasovou asistentkou Siri.
2011 – Byl představen první model řady Samsung Galaxy Note, tzv. phablet, který zvrátil trend zmenšování telefonů; všechny modely mají i dotykové pero – stylus.
Duben 2019 – Jižní Korea spustila první komerční provoz 5G sítě; sítě páté generace poskytují datové přenosy o rychlosti přes jeden gigabit za sekundu, oproti dosavadní technologii LTE až desetinásobnou rychlost internetového připojení, výhodou je také vysoká kapacita a nízká doba odezvy, tzv. latence, což umožňuje jejich využití například v autonomních vozidlech, aplikacích umělé inteligence, uplatnění v průmyslu nebo v rámci tzv. internetu věcí.
Rychlý internet přes 5G už v Česku nabízí i virtuální operátoři
Jaká nás čeká budoucnost?
Cooper, který uskutečnil první hovor z mobilu, se netají tím, že si váží starších přístrojů více než dnešních smartphonů. Moderní přístroje považuje za příliš složité a špatně ergonomicky řešené. „Kdykoliv telefonuji a nemám sluchátko, musím opřít tento plochý kus materiálu o svou tvář a držet paži zvednutou v nepříjemné poloze,“ uvedl v rozhovoru pro CNBC.
To je podle něj důvod, proč se do budoucna celý trh musí chtě nechtě transformovat. „Příští generace už bude mít telefon zapuštěný přímo pod kůží, za ušima,“ přiblížil svou vizi Cooper.
„Taková zařízení nebude nutné nabíjet, protože vaše tělo je perfektní nabíječka. Když jíte, vaše tělo vytváří energii, že? Provoz sluchátka přitom vyžaduje jen trochu energie,“ doplnil.
Jeho vize naznačuje budoucí fázi lidstva, kdy budeme mít běžně naše tělo vylepšené výkonnými mikročipy. Propojit lidský mozek s počítačem se snaží například i společnost Neuralink, za kterou stojí americký multimilionář Elon Musk.
Mobilní sítě 6G budou spuštěny už za pár let
Může se vám hodit na Zboží.cz: Mobilní telefony, Smartphony Apple, Mobilní telefony s Androidem, IPhone, Odolné telefony