Článek
Intenzivní pokrývání 5G signálem trvalo podle technologického ředitele O2 Jana Hrušky čtyři roky. Postupně operátor spolu s firmou CETIN a dodavatelskou firmou Ericsson zmodernizoval tisíce vysílačů, které nyní pokrývají 80 procent území Česka.
„Tím ale zdaleka nekončíme, naši síť budeme rozvíjet i nadále. Jako první z operátorů v Česku do konce roku 2024 postupně zpřístupníme frekvenci 900 MHz pro rychlá data,“ uvedl Hruška. Tato frekvence byla dosud vyhrazena pouze pro 2G. Klesající 2G provoz ale umožní zredukovat počet využitých kanálů a větší část frekvence v pásmu 900 MHz využít pro data LTE, která budou dostupná pro 4G a 5G telefony. Tím se zvýší celkové spektrum využitelné pro rychlá data na více než 250 MHz.
MWC 2024: Jízdní kolo vyzbrojili umělou inteligencí a 5G
Většina lidí má mobil bez 5G
Aktuálně je v dosahu nejmodernější 5G sítě od O2 10,4 milionu obyvatel Česka. Reálně využívat může 5G síť se všemi jejími výhodami 30 procent zákazníků, protože má 5G zařízení, 70 procent má starší telefon bez podpory 5G.
„Z průzkumů, které jsme si před nedávnem mezi zákazníky dělali, jsme navíc zjistili, že to ví pouze 17 procent z nich. Většina lidí si myslí, že 5G v jejich lokalitě není dostupné, přitom je za tím jejich zastaralý telefon, který nejmodernější síť nepodporuje. Se starým 4G telefonem se jim často rozpadají videohovory, když si volají s rodinou, nepřipojí se do mobilního bankovnictví, kdykoli to potřebují. A třeba mapy nebo navigace se jim nenačtou zrovna v momentě, kdy tápou, kudy vede cesta,“ dodal ředitel hardware managementu O2 Tomáš Řezníček.
Téměř polovina zákazníků vlastní telefon, který má tak starý operační systém, že už nemá ani podporu výrobce. To znamená, že už nejde aktualizovat, nedostává tak bezpečnostní záplaty a může se stát snadnějším cílem hackerů, protože není dostatečně chráněný. Telefony, které jsou starší než čtyři nebo pět let, mají na dnešní poměry méně robustní bezpečnostní mechanismy, a jsou tak jednodušším cílem pro kyberútočníky. Ti se snadněji mohou dostat ke kontaktům, zprávám, přihlašovacím údajům, bankovním informacím či fotkám.
Složitá regulace
Podle technického ředitele firmy OR-CZ Jana Kelči je až paradoxní, že v dnešní digitální době 5G většina lidí v Česku nemůže využít kvůli zastaralým telefonům.
„Problémy s pokrytím 5G sítěmi a digitalizací v Česku mají často společné jmenovatele. Vyžaduje to hustou síť základnových stanic a vyšší investice než předchozí generace mobilních sítí. Operátoři často narážejí na vysoké náklady na výstavbu a údržbu infrastruktury, které jsou ovlivněny i legislativními podmínkami, například zdlouhavými procesy pro získávání povolení k výstavbě. V Česku stále existuje složitá regulace kolem zavádění 5G. Jak ukazuje i příklad O2, velká část uživatelů stále používá starší zařízení, která 5G technologii nepodporují. Výzva není jen v technologii samotné, ale i ve vybavení zákazníků,“ dodal Kelča.
Svým zákazníkům operátor od 1. listopadu ukáže informace o tom, zda se zařízení dokáže připojit k 5G, přímo na displeji telefonu. Místo názvu sítě ukáže CHCI5G v případě, že jde o 4G telefon, MAM5G pak uvidí zákazníci, kteří již některý z 5G telefonů vlastní.
Na vybavení zákazníků 5G telefony operátor od listopadu zaměří svou vánoční kampaň. Nabídne 5G telefony na splátky bez navýšení, včetně iPhonů, a také výkupní bonus za starý telefon. Kromě toho od 1. listopadu získá každý O2 zákazník tři poukazy, které může využít na nákup originálního O2 příslušenství.