Článek
„Aukci o frekvenci 700 MHz vyhlásíme v příštím roce. Zájemce, který aukci vyhraje, ji bude moci využívat nejdříve v roce 2020,“ sdělil Právu. Potvrdil také, že v podmínkách aukce pro nového zájemce bude možné stanovit zvýhodnění.
Aby se český trh mohl rozšířit o čtvrtého operátora, což by podle Drtiny nepochybně přispělo k rozhýbání soutěže o zákazníka, je třeba mít k dispozici kmitočty, na kterých by mohli operátoři spustit své sítě.
„Aukci takových kmitočtů ČTÚ připravuje tak, aby po uvolnění televizního pásma 700 MHz mohly být sítě stavěny bez zbytečného odkladu,“ doplnil.
V Česku je draho
Tuzemští operátoři patří podle srovnání Evropské komise k nejdražším v Evropské unii. Česko bylo Komisí označeno za jednu ze čtyř zemí s nejdražšími mobilními a datovými službami v Unii, zdejší ceny byly v průměru až dvojnásobné.
„Podklady k analýze byly ze strany Komise sbírány před tím, než operátoři loni přistoupili k razantnímu snížení cen. Přesto nelze zastírat, že ceny mobilních služeb v ČR patří v evropském srovnání mezi vyšší,“ komentoval to Drtina.
ČTÚ je podle něj jako národní regulátor trhu vázán zákonem a mezinárodními právními předpisy. Ty mu nyní nedovolují regulovat maloobchodní trhy. Reguluje velkoobchodní trhy, na kterých podle Drtiny k žádnému soutěžnímu selhání teď nedochází. Regulace by ale přesto mohla přijít, pokud operátoři Vodafone, O2 a T-Mobile datové služby nezlevní.
„Nelze přehlédnout, že ceny mobilních služeb v ČR jsou skutečně vyšší než v některých dalších zemích. Proto ČTÚ loni přistoupil ke zpracování tříkriteriálního testu trhu mobilních dat jako nutného předpokladu pro možné budoucí uplatnění regulace,“ uvedl Drtina.
„Závěry testu ukazují na soutěžní problém v segmentu domácností. Proběhla veřejná konzultace testu a nyní čekáme na připomínky antimonopolního úřadu. ČTÚ tedy postupuje směrem k případnému uplatnění regulace, pokud na trhu datových služeb nedojde v cenách pro rezidentní zákazníky ke skutečně zásadnímu obratu k lepšímu,“ dodal.