Článek
Hned na úvod se sluší zdůraznit, že toaletní papír znali lidé dávno před oficiálním výročím. Nejstarší záznamy o něm pocházejí už z šestého století z Číny. Oficiálně si ale toaletní papír nechal patentovat 22. prosince roku 1891 Seth Wheeler z města Albany v americkém státě New York.
Svůj vynález představil jako dlouhý pruh papíru, který je navinutý na ruličku. Díky tomu, že je perforovaný, dovoluje uživateli kousky snadno odtrhávat. Za zmiňovaných 130 let experimentovali výrobci s různým počtem vrstev, měkkostí materiálu, barvou, vzorem či vůní, ale na samotném konceptu se nic dramatického nezměnilo.
Toaletní papír slaví 130 let, dnes už tříska nehrozí
Toaletní papír byl klíčovým produktem i pro společnost Nokia, přestože svou papírnu založil Fredrik Idestam ještě dříve – 12. května 1865. Název společnosti mimochodem odvodil od finského města Nokia. Nejprve zde vyráběl pouze obyčejný papír, postupně byl ale sortiment rozšířen právě i o toaletní papír.
K papírně se na konci 19. století přidala firma na zpracování kaučuku, kterou vlastnil Eduard Polón. V portfoliu Nokie se tak rázem objevily například holínky.
Klíčové byly mobily
V první polovině 20. století se Nokia jako jedna z mála světových společností rozhodla věnovat výrobě elektronických součástek. Od telefonních, telegrafních a elektrických kabelů se postupně podnik propracoval až k práci na radiostanicích pro armádu a záchranné služby. A právě to byl v 60. letech minulého století první vpád do telekomunikací.
Rok 1967 je považován za zlomový, neboť tehdy si nepříliš výrazná Nokia začala budovat renomé ve světě. Vznikla samostatná divize zabývající se výrobou telekomunikačních zařízení. Nejprve se vše točilo okolo síťových zařízení. První telefon – Mobira Senator – byl uveden na trh v roce 1982, o dva roky později se pak objevil slavný Mobira Talkman – přenosný autotelefon.
Vývoj pak nabral velice rychlý spád a začátkem 90. let už Nokia chrlila na trh jeden mobilní telefon za druhým. Tyto přístroje se již podobaly modelům, které známe dnes. Rychlé inovace a nemalé investice do vývoje nesly svoje ovoce – finská společnost se stala největším výrobcem mobilů na světě.
Jenže vedení podniku usnulo na vavřínech a na začátku 21. století nestačila firma držet krok s nástupem chytrých telefonů. Někdejší šéf Nokie Jorma Ollila, který vedl firmu mezi lety 1992 a 2006, zkrátka nevěřil, že by lidé mohli chtít od mobilu něco jiného než jen posílat zprávy, telefonovat a občas si zahrát nějakou jednoduchou hru. A právě to se stalo firmě osudným.
Popularita chytrých telefonů neustále rostla a vše vyvrcholilo rokem 2007, kdy společnost Apple ukázala světu první iPhone. Ten se stal naprostým fenoménem a malou chytrou krabičku, která dokáže přehrávat hudbu, chtěl téměř každý.
Pod taktovkou Microsoftu HMD Global
V roce 2012 tak byla Nokia sesazena z pozice nejpopulárnějšího výrobce mobilů jihokorejským konkurentem Samsung Electronics. Zvrátit to mělo spojení se společností Microsoft a přechod na platformu Windows Phone.
Fenomenální comeback se ale nekonal. Výsledkem navázané spolupráce byl nakonec odprodej mobilní divize Nokie americkému softwarovému gigantu. Ten za akvizici zaplatil v roce 2016 přesně 5,44 miliardy eur (149,4 miliardy Kč). Ani Microsoftu však značka Nokia nepřinesla štěstí, v současnosti tak licenci na mobily od Nokie vlastní čínská společnost HMD Global.
Finská Nokia působí i nadále ve svých aktivitách jako samostatný subjekt. I když již nevlastní mobilní divizi, věnuje se například oblasti telekomunikační infrastruktury.
Fanoušci této značky se však stále nechtějí smířit s tím, že by tato slavná značka měla z pultu obchodů definitivně zmizet. Tu a tam se tak objeví zpráva, že Nokia chystá nový mobil přímo z finské produkce, zástupci podniku to ale obratem popírají.
Může se vám hodit na Zboží.cz: