Článek
Nové opatření je podle agentury Reuters výsledkem dohody mezi německou vládou a hlavními telekomunikačními operátory země, jako jsou Deutsche Telekom, Vodafone a Telefonica Germany. Oznámila to ministryně vnitra Nancy Faeserová, podle které je tento krok klíčový pro „ochranu digitální bezpečnosti největší evropské ekonomiky“.
Faeserová rovněž oznámila, že Berlín o tomto kroku informoval Peking a neočekává žádné bezprostřední odvetné kroky ze strany Číny.
Čínská firma Huawei loni zaznamenala největší růst za poslední čtyři roky
Čínská ambasáda v Německu nicméně reagovala na nové opatření ostrou kritikou a varovala, že případné omezení nebo vyloučení společnosti Huawei nezůstane bez následků. Ambasáda označila tento plán za „bezohledný pokus o potlačení konkurence a prosazení domácích technologií“.
„Údajná bezpečnostní rizika jsou pouze záminkou. Žádná země dosud neposkytla přesvědčivé důkazy o tom, že by zařízení Huawei představovalo bezpečnostní hrozbu,“ burcovalo čínské velvyslanectví v Německu.
Podle informací agentury Reuters začne první fáze vyřazování v roce 2026, kdy operátoři odstraní čínskou technologii z hlavní sítě datových center 5G. Druhá fáze by se měla uskutečnit do roku 2029, kdy budou odstraněny ze sítí další komponenty čínské výroby.
Přesné detaily dohody však Faeserová zatím nezveřejnila.
Plošný zákaz v EU ve hře
Vloni v červnu britský list Financial Times (FT) napsal, že Evropská unie zvažuje, že členským státům zakáže při budování sítí páté generace (5G) využívat společnosti, které jsou považovány za bezpečnostní riziko, včetně Huawei.
Brusel vydal již dříve doporučení, že by s ohledem na bezpečnost měly členské státy „vylučovat rizikové dodavatele z investic do technologií“. Podle listu FT to však vzala v potaz pouze třetina zemí, když zakázala čínské společnosti Huawei účastnit se tendrů na budování kritických částí sítě 5G.
Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton dosavadní doporučení údajně považuje za nedostatečné opatření, ohrožena je podle něj kolektivní bezpečnost Unie.
List FT se ve svém článku odvolává přímo na osoby obeznámené s postojem EU. Brusel by podle něj mohl rozhodnout o zákazu v případě, pokud se budou členské země – včetně Německa – nadále zdráhat přijmout příslušná opatření.
Očekává se však, že tento zákaz by nebyl zaveden dříve než příští rok.
Americká Federální komise pro spoje (FCC) už na konci loňského roku zakázala dovoz komunikačních technologií od Huawei a ZTE do USA. Washington již dříve vyzval své spojence, aby zakázali čínským společnostem přístup k důležitým komunikačním infrastrukturám.
Osekaný Android
Obavy z krádeží duševního vlastnictví a možné špionáže ve prospěch Pekingu rozdmýchaly již v roce 2019 Spojené státy. Kvůli americkým sankcím jsou tak již několik let všechny nové telefony společnosti Huawei nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. S ohledem na uvalené embargo totiž tato značka u svých nových přístrojů nesmí používat některé programy společnosti Google.
Nefungují například mapy Google, e-mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei nicméně všechny aplikace nahrazuje alternativami, které jsou k dispozici prostřednictvím AppGallery.
Huawei rovněž vyvíjí alternativu k operačnímu systému Android, jmenuje se Harmony OS.