Článek
Andreed patří mezi škodlivé kódy typu adware Andreed. Útočníci se tedy prostřednictvím něj nesnaží ukrást žádná citlivá data, ale na napadeném stroji zobrazují nadměrně reklamu, z čehož následně profitují. Útoky adwaru nejsou tak devastující jako v případě vyděračských virů, stejně ale dovedou používání telefonů a tabletů značně znepříjemnit.
„Škodlivá reklama se koncem minulého roku šířila opět především prostřednictvím mobilních her, a to bez ohledu na věk uživatelů. V prosinci ho bezpečnostní specialisté objevili například ve verzi hry Bridge Constructor,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.
Snadný výdělek? Podvodníci zneužívají kryptoměny
Počet detekovaných případů adwaru Andreed v prosinci sice podle statistik antivirové společnosti klesl, stále však šlo v České republice o nejrozšířenější hrozbu vůbec.
„Adware Andreed dosahoval svého maxima během léta a ke konci loňského roku jsme mohli pozorovat, jak počet jeho detekcí klesá. Předpokládáme ale, že zůstane mezi kybernetickými útočníky oblíbený a bude v Česku nadále rozšířený – není tolik invazivní jako jiné hrozby a uživatelé mu nemusí věnovat takovou pozornost,“ konstatoval Jirkal.
Letos bude hrozeb více
Bezpečnostní specialisté přitom upozorňují, že hrozby pro platformu Android se mění v porovnání s ostatními sledovanými operačními systémy nejrychleji. „Očekáváme tak, že se v průběhu roku setkáme s řadou dalších škodlivých kódů, které se mohou nakonec v českém prostředí vyskytovat dlouhodobě,“ varoval bezpečnostní expert.
„Jak jsme viděli již v minulých letech, můžeme například počítat s krátkodobými útočnými kampaněmi různých backdoorů nebo malwaru zaměřeného na uživatelská hesla. Není ani vyloučeno, že se objeví nový typ sledovací aplikace porušující soukromí uživatelů, jako jsme v minulosti pozorovali například u stalkerwaru,“ uzavřel Jirkal.