Článek
„Výsledky výběrového řízení a projevený zájem o dražené frekvence potvrzují, že podmínky, stejně jako samotný proces výběrového řízení, byly nastaveny správně. Částka, kterou získal stát za nabízené frekvence, naplnila naše očekávání,“ prohlásil předseda regulačního úřadu Ivan Marták.
O volné kmitočty se poprali stávající operátoři. Konkrétně Slovensko nabízelo kmitočty v pásmech 700, 900 a 1800 MHz, stěžejní kmitočty 700 MHz pro 5G vydražily společnosti Orange Slovensko, O2 Slovakia ze skupiny O2 Czech Republic a Slovak Telekom, která je součástí nadnárodní skupiny firem Deutsche Telekom.
Našim východním sousedům tak již nic nebrání v tom, aby se pustili do budování sítí páté generace a pokryli 5G internetem celé své území.
Levnější volání a internet? Zapomeňte. Aukce nezabrala
Čtvrtý operátor v Česku nebude
Celkově se v Česku o volné frekvence pro mobilní sítě 5G ucházelo sedm účastníků, v aukci jich ale nakonec bylo úspěšných pouze pět, jak již bylo uvedeno výše. Z celkem čtyř hlavních bloků v kategorii A, která zahrnuje žádané pásmo 700 MHz, získal hned dva Vodafone, po jednom pak společnosti T-Mobile a O2.
Právě toto pásmo bylo klíčové pro rozvoj mobilní sítě páté generace, zároveň by umožnilo vznik nového operátora v Česku. Nejvíce v aukci zaplatil T-Mobile (1,89 miliardy korun), následně pak Vodafone (1,568 miliardy korun) a O2 (1,342 miliardy korun).
Všichni tři zmiňovaní operátoři se úspěšně účastnili také aukce o pásmu 3400–3600 MHz, zde se ale podařilo získat volné bloky také společnostem CentroNet a Nordic Telecom. Naopak neúspěšnými účastníky aukce jsou společnosti Sev.en Innovations a PODA.
Bloky o velikosti 20 MHz v pásmu 3400-3600 MHz, o které se soutěžilo, jsou spojené se závazkem pronájmu kmitočtů pro podporu Průmyslu 4.0.
Dohoda je stvrzena, pro CETIN postaví 5G sítě v Česku Ericsson
Vybralo se více peněz
„Výsledky aukční fáze a zájem o nabízené kmitočty ukazují, že jsme podmínky výběrového řízení nastavili správně pro dosažení jejich cílů. Pro prohloubení hospodářské soutěže je jistě dobrou zprávou, že svoji pozici posílí i vstoupivší noví operátoři v pásmu 3400-3800 MHz. Celková částka je 5,596 miliard korun,“ uvedla předsedkyně ČTÚ Hana Továrková.
Zdůraznila přitom, že je to vyšší částka, než se očekávalo. Podle původních odhadů totiž aukce měla přinést pouze 5,4 miliardy korun.