Článek
Zmíněná města uspěla na konci roku 2019 v projektu 5G pro pět měst. V soutěži šlo o to, kde se budou mobilní technologie 5G v ČR přednostně testovat. Díky tomu tato města používají označení Smart 5G město a už realizovala různé projekty.
Aktuální výzva míří na demonstrativní projekty rozvoje aplikací pro města a průmyslové oblasti. Má pomoci k vývoji a uvedení do provozu takzvaného ekosystému sítí 5G v oblastech bezpečnosti veřejných prostranství, městské mobility a monitorování dopravy, elektronického zdravotnictví a vzdělávání.
Operátoři chtějí pokrýt většinu populace sítěmi 5G do konce roku 2025
„Budeme financovat až 100 procent výdajů. 5G sítě významně urychlí a zpřístupní využití technologií lidem. Technologické inovace totiž mohou značně usnadnit každodenní život všech lidí a dál stimulovat místní ekonomický rozvoj,” uvedl místopředseda pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
V rámci NPO má Česko získat z EU celkem 180 miliard korun, z nichž přibližně 40 miliard korun má jít na rozvoj e-governmentu, elektronického obchodování a digitální transformaci. Podporu z plánu obnovy je možné čerpat nejvýše do 31. prosince 2026.
V souvislosti s uprchlickou krizí v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu by ČR mohla podle dřívějších informací dostat dalších deset až 15 miliard korun. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) minulý týden řekl, že Česko dostane prostřednictvím NPO dalších zhruba 14 miliard korun.
5G signál je už v celém pražském metru
Revoluce jménem 5G
5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.
Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.
Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.
I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.