Hlavní obsah

Moderní vagóny výrazně tlumí mobilní signál, vyplývá z měření ČTÚ

Moderní železniční vozy výrazně snižují sílu mobilního signálu, železniční dopravci by je proto měli vybavit zesilovači. V některých vagónech může být signál utlumený až desettisíckrát. Vyplývá to z vyjádření Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Dopravci v současnosti jednají s operátory, kdo vybavení vagónů vhodnými zařízeními pro zesílení signálu zaplatí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Český telekomunikační úřad tento týden zahájil první měření pokrytí signálem mobilních sítí na železničních koridorech. Zařízení umístěné na střeše železničního vozu měřilo úroveň pokrytí signálem všech mobilních operátorů na hlavních trasách.

Kvalitu připojení však ovlivňuje i konstrukce železničních vozů s ohledem na propustnost elektromagnetických vln. Průjezdu železničních koridorů s měřicí technikou proto předcházelo proměření útlumu stěn vagónů.

Úřad podrobil detailnímu testování devět nejpoužívanějších typů železničních vozů. Měřil se přitom prostup signálu v pásmech GSM a LTE, kdy měřený vůz byl ozařován signálem z generátoru postupně přelaďovaného v jednotlivých kmitočtových pásmech.

Rozdíly jsou značné

Měření prokázalo, že mezi používanými typy vagónů jsou v hodnotách útlumu značné rozdíly, a to čím modernější vagón, tím horší prostupnost. Například vůz soupravy Pendolino má střední hodnotu útlumu pro signál GSM až 25 dB, což odpovídá více než stonásobnému snížení výkonu signálu. U moderních vozů druhé třídy Bmz241 pro vlaky vyšší kvality je útlum 42 dB, což představuje 10 000krát nižší výkon.

„Samotné pokrytí signálem LTE v místě tak není zárukou, že se cestující ve vlaku připojí k vysokorychlostnímu internetu a spojení bude stabilní,” uvedl předseda rady ČTÚ Jaromír Novák.

Související články

Výběr článků

Načítám