Článek
„V neděli odpoledne jsme obnovili provoz lokality ve Vrbně pod Pradědem s pomocí nafty do dieselgenerátoru, kterou nám zaváželi hasiči a vojáci vrtulníkem. Tím jsme zajistili obnovení signálu pro oblast Krnova, která je těžce postižená povodněmi,“ informoval Novinky Ctibor Jappel z Cetinu.
Tento vysílač slouží primárně pro zákazníky operátorů O2 a T-Mobile, zároveň je ale využíván při volání na nouzovou linku 112 všem bez ohledu na operátora.
Operátoři zapnuli zákazníkům neomezená data kvůli povodním
„Děkujeme za pomoc Hasičskému záchrannému sboru a Armádě České republiky. Díky nim nám vrtulník dodal naftu pro dieselagregát zajišťující vysílač ve Vrbně pod Pradědem, který je tak opět v provozu. Pomáhá s pokrytím širšího regionu, včetně Krnova a okolí, kde je situace velmi vážná a dostupnost signálu je tam klíčová. Díky tomu mohou být lidé ve spojení jak mezi sebou, tak i se záchranáři,“ poděkoval záchranářům Jappel.
Palivo vynesené vrtulníkem zajistí podle něj provoz minimálně na 1,5 dne a pomůže zajistit provoz do té doby, než bude možné se na místo dostat autem nebo dojde k obnovení dodávek elektřiny.
Problémy měly stovky základových stanic
Nedostupnost mobilních služeb, způsobenou extrémním počasím, monitoruje od začátku povodní také Český telekomunikační úřad (ČTÚ). „ČTÚ evidoval k neděli celkem více než 700 základnových stanic, které vykazovaly poruchy při svém provozu a vyžadovaly zásah servisních pracovníků operátorů,“ prohlásila mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.
Nejčastějším důvodem byl výpadek elektrické energie z veřejné rozvodné sítě. „O proběhlém víkendu se operátoři především snažili udržet v provozu 2G síť, tedy hlasové služby, a zejména provoz linek tísňového volání, což se dle informací ČTÚ po většinu doby na většině míst dařilo,“ konstatovala Meravá.
Během víkendu komplikovaly opravy zákazy vstupů do evakuovaných míst. Po víkendu se situace nicméně zlepšila a stabilizovala.
„Mezi nejvíce postižené lokality patřily kraje Vysočina, Severomoravský, Olomoucký a zčásti Jihomoravský,“ zdůraznila mluvčí ČTÚ. „V současnosti evidujeme kolem 300 základnových stanic, které vyžadují udržování v režimu bez připojení z veřejné energetické sítě, tedy pracují s využitím dieselagregátu anebo záložní baterie, případně hybridně s využitím obou back-up technologií,“ dodala.
Speciální povodňová mapa
Sledovat aktuální situaci napříč republikou ohledně povodní můžete v on-line reportážích, které pro čtenáře zpravodajský portál Novinky.cz každý den připravuje. Pondělní reportáž naleznete zde.
Portál Mapy.cz navíc už od pátku sleduje povodňovou situaci v Česku, a to v rámci spolupráce s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Uživatelé tak mohou na přehledné mapě ve svém počítači nebo mobilu sledovat, jak se situace na tuzemských řekách vyvíjí a kde hrozí aktuálně nebezpečí.
- Povodňovou mapu naleznete zde.