Článek
„Bylo to tak, že děti o přestávce s mobilem seděly v lavici jedno vedle druhého, komunikace mezi nimi byla prakticky nulová. Také jsme řešili případy, že v průběhu vyučování nebo o přestávce psaly vůči sobě nepěkné komentáře na sociální sítě,“ popsal Michal Malík, ředitel Základní školy Postřelmov v Olomouckém kraji.
Od září proto přistoupili ke změně, podle školního řádu sice žáci mohou mít mobil u sebe, musí být ovšem vypnutý a nesmějí ho používat. Rodiče s tímto krokem souhlasili. „Na začátku jsem mezi nimi provedl anketu, 19 procent rodičů by nechalo děti, aby mobil používaly. Zbytek uvítal, když mobily ve školách nebudou,“ řekl Malík.
„Ředitelů, kteří k tomuto přistupují, v poslední době přibývá. Je to trend, který se šíří nejen u nás,“ uvedl Luboš Zajíc, prezident Asociace ředitelů základních škol, který je zároveň ředitelem Základní školy Pečky v okrese Kolín. Zákaz mobilních telefonů během celého vyučování zavedlo naposledy od září Maďarsko a Řecko, testují ho také na 200 základních školách ve Francii.
Bez mobilu celý den. V Maďarsku zakážou žákům telefony ve školách
Rozhodnutí je v kompetenci ředitelů
V Česku je rozhodnutí na ředitelích a celostátní regulace se nechystá. „Těžko lze vymyslet řešení, které by bylo možné aplikovat na všechny školy,“ popsal Zajíc. Na jeho škole v Pečkách musejí mít žáci mobil vypnutý i během přestávek.
„Žákovský parlament namaloval po chodbách skákací atrakce, panáky. Zavedli jsme diskotéky o velké přestávce ve středu, aby děti měly bez mobilu co dělat,“ popsal Zajíc. Ředitel Malík zase chystá pro děti odpočívárnu, kde budou mít sedací vaky a časopisy.
K ještě přísnějšímu zákazu přistoupila pětice škol ve Vsetíně, kde tak rozhodl starosta Jiří Čunek. Mobilní telefony tam od žáků od tohoto září vybírají do skříněk a vracejí je až po skončení vyučování.
Podle stanoviska ministerstva školství a tělovýchovy je takové rozhodnutí v kompetenci ředitelů, nikoliv starosty, přesto však Čunkovi šéfové škol vyhověli. „Žádné dramatické problémy s tím nejsou, všechny školy skříňky využívají,“ řekl lidovecký starosta Vsetína a zároveň senátor Jiří Čunek.
„Se stanoviskem ministerstva umíme žít. Nevstupujeme do osnov, do samotné výuky,“ dodal Čunek s tím, že skříňky se zaplatily z městského rozpočtu.
Čunkův zákaz mobilů na školách je nezákonný, tvrdí ministerstvo
Jde i o bezpečnost
„Předtím jsme měli pravidlo, že žáci museli se vstupem do školy telefon vypnout. Když jsem se jich ptal v hodinách, ať zvedne ruku, kdo měl mobil vypnutý po celou dobu, i o přestávkách, ze 14 dětí zvedly ruku tak tři,“ popsal Libor Slováček, ředitel vsetínské Základní školy Trávníky.
„Nyní jsou děti ráno vyzvány, ať telefon odevzdají. Pokud by nařízení obcházely, mobil neodevzdaly a pak jim zazvonil v tašce, měly by okamžitě napomenutí třídního učitele,“ popsal Slováček.
Sám vidí dva důvody, proč mobily zakázat i o přestávkách. „Jeden je bezpečnostní, že se nebudou vzájemně natáčet,“ řekl ředitel. Omezí se tak kyberšikana, například nahrávání hanlivých videí na sociální sítě. „A připadá mi absurdní, aby spolu děti seděly v lavicích, měly sklopené hlavy a ťukaly do telefonu, místo aby mezi nimi probíhala sociální interakce,“ uzavřel Slováček.