Článek
„Na vládě jsme schválili sjednocení nabíječek, konektory se sjednotí na USB typ C,“ uvedl Hladík na Twitteru.
Zároveň zdůraznil, že společně s jednotnou nabíječkou byla přijata i další opatření. K novému telefonu tak například už nebude nutné dodávat rovnou i nabíjecí zařízení. „Lidé si ho tak pořídí jen v případě, kdy ho opravdu potřebují, a tím se sníží i elektronický odpad,“ konstatoval Hladík.
„Pro většinu zařízení bude nařízení platné od prosince 2024, pro laptopy od dubna 2026,“ uzavřel ministr.
Na vládě jsme schválili sjednocení nabíječek, konektory se sjednotí na USB typ C. K novému telefonu navíc nebude nutné dodávat rovnou i nabíjecí zařízení. Lidé si ho tak pořídí jen v případě, kdy ho opravdu potřebují a tím se sníží i elektronický odpad. Pro většinu zařízení bude…
— Petr Hladík (@hladikpe) July 13, 2023
Jednotná USB nabíječka bude realitou od roku 2024, schválili europoslanci
Nová pravidla se přitom nemají týkat pouze chytrých telefonů a tabletů, ale také dalších přenosných zařízení – například elektronických čteček, fotoaparátů, reproduktorů či bezdrátových sluchátek. Tato zařízení totiž nejsou vždy vybavena USB-C konektory, daleko častější je u nich starší a pomalejší standard microUSB. Ten je totiž pro výrobce lacinější.
Další novinkou je také zajištění nabíjecího protokolu USB Power Delivery. Díky tomu nebudou moci výrobci bezdůvodně omezovat rychlost nabíjení.
Úspora až 1000 tun elektronického odpadu ročně
Evropský parlament odhlasoval směrnici o jednotné nabíječce již loni v říjnu. Cílem jednotné nabíječky je snížit množství elektronického odpadu a usnadnit používání mobilních telefonů a dalších přístrojů.
„Evropské spotřebitele již dlouho obtěžuje, jak se jim doma s každým novým přístrojem vrší další nabíječky. Nyní budou moci používat jedinou nabíječku pro veškerou přenosnou elektroniku,“ prohlásil tehdy maltský europoslanec Alex Saliba. Právě on se podílel na formování konečného znění nové normy.
Eurokomisařka Margrethe Vestagerová v úterý prohlásila, že sjednocení napájecího konektoru „povede k úspoře až 1000 tun elektronického odpadu ročně“.
Evropská komise řešila jednotnou nabíječku již několik let, po jednáních s výrobci mobilů a další elektroniky se jí podařilo zmenšit trh z několika desítek koncovek pouze na tři. Jde o rozhraní lightning (Apple), microUSB a USB-C. V případě notebooků ale celá řada výrobců používá svá vlastní řešení napájecích konektorů.
Nedostatky měla třetina kontrolovaných USB nabíječek, ČOI prodej dvou zakázala
Může se vám hodit na Zboží.cz: Nabíječky pro mobilní telefony a tablety