Hlavní obsah

Jakýkoliv iPhone může fungovat jako platební terminál. Díky nové funkci

New York

Americká společnost Apple představila novou funkci, která umožní podnikům přijímat platby kreditními kartami a digitální platby pouze pomocí iPhonu, tedy bez hardwarových systémů, jako jsou terminály Square společnosti Block. Přístroje iPhone se díky této funkci promění v platební terminál, oznámil Apple. Funkce má být spuštěna ještě v letošním roce.

Foto: Tatyana Makeyeva, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

Funkce bude využívat technologii blízkopolní komunikace (NFC) pro provádění všech druhů plateb, včetně plateb mezi iPhony. Apple dodal, že nebude vědět, co se kupuje ani kdo nakupuje.

Jako první nabídnou funkci Tap to Pay letos na jaře firemním zákazníkům v USA služby Stripe a Shopify Point. Kdy bude služba spuštěna v Evropě, není zatím známo.

Apple posiluje své finančně technologické služby. V roce 2019 ve spolupráci s bankou Goldman Sachs nabídl vlastní kreditní kartu a údajně chce nabídnout také službu kup hned, plať později.

Apple ustál čipovou krizi, tržby byly rekordní

Internet a PC

Co umí nejnovější iPhony 13?

V současnosti nabízí Apple vedle starších modelů hned čtyři různé iPhony. Vůbec nejlevnějším v nabídce Applu je z nově odhalených přístrojů iPhone 13 mini – ten stojí se 128GB pamětí 19 990 Kč. Nejvybavenější 512GB varianta však už vyjde na 29 190 Kč. Klasický iPhone 13 pak vyjde vždy o tři tisíce dráž, tedy na 22 990 Kč (128 GB) a na 32 190 Kč (512 GB). V prodeji je nicméně také prostřední 256GB verze za 22 990 Kč v případě iPhonu 13 mini a za 25 990 Kč u iPhonu 13.

To nejlepší v nabídce amerického počítačového gigantu však představují novinky se slůvkem Pro v názvu. Ty se nabízí s kapacitami 128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB. U největší kapacity úložiště se vyšplhala cena až na závratných 44 390 Kč u iPhonu 13 Pro, v případě většího iPhonu 13 Pro dokonce až na 47 390 Kč. Samozřejmě ceny základního 128GB provedení jsou daleko příznivější, iPhone 13 Pro začíná na částce 28 990 Kč a iPhone 13 Pro Max na 31 990 Kč.

Foto: archiv výrobce

Porovnání iPhonu 13 a iPhonu 13 mini

Za tuto částku případní zájemci získají špičkový čip Apple A15 Bionic, který je výrazně rychlejší než v případě předchůdce. Už v případě dvanáctek byla ale práce tak plynulá, že to lidé poznají spíše jen u výkonnostně náročnějších aplikací. Jde o šestijádrový čip, který má dvě výkonná jádra a čtyři energeticky úsporná.

Oba nové iPhony z řady Pro využívají OLED panel, který se chlubí jasem 1000 nitů a obnovovací frekvenci až 120 Hz. Obnovovací frekvence se nicméně mění dynamicky, v reálném čase klesá až na 10 Hz. Menší třináctka nabídne úhlopříčku 6,1 palce, větší pak 6,7 palce.

I když je vzhled obou novinek prakticky totožný jako u předchůdců s číslovkou 12 v názvu, třináctky mají mít zcela přepracované fotoaparáty na zadní straně. Všechny tři objektivy nyní nabízejí noční režim a zvládnou pojmout více světla. V praxi byste údajně tak již neměli poznat rozdíl v kvalitě, i když se rozhodnete ve špatných světelných podmínkách fotit teleobjektivem či širokoúhlým fotoaparátem.

Novinkou je podpora makrofotografie, Apple to však nevyřešil samostatným objektivem jako konkurence, fotit snímky z extrémní blízkosti je možné hlavní kamerou.

Foto: archív výrobce

Apple iPhone 13 Pro

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám