Článek
Podle agentury AFP průmyslový designér z Dillí Sumit Dagar porazil tisíce konkurentů svým návrhem mobilního telefonu s displejem z droboučkých hrbolků. Ty mají kolísavou výšku a dokážou tak vytvářet písmena Braillova slepeckého písma. To v roce 1824 vytvořil nevidomý francouzský učitel Louis Braille.
"V designu panuje jistá přehlíživost vůči menšinovým skupinám v porovnání s většinou," řekl Dagar AFP na vysvětlenou, proč se rozhodl právě pro tento směr.
"Design je něčím, co překlenuje propast mezi uživateli a technologií," dodal.
Prototyp telefonu s "Braillovým monitorem", který zobrazuje textové zprávy a jména v Braillově písmu, má být k dispozici během šesti měsíců. A jako další krok Dagar plánuje chytrý telefon, v němž by si nevidomí mohli přečíst i mapy a mít k dispozici GPS technologii.
Konkurence existuje
Pro odhadem 285 miliónů lidí na celém světě, kteří trpí úplnou nebo částečnou ztrátou zraku, už jsou ovšem k dispozici telefony převádějící text do mluveného slova.
Krom toho se bude muset Dagar vyrovnat s konkurencí dalších designérů, kteří se snaží zapracovat do mobilních telefonů Braillovo písmo. Například jihokorejský Samsung prototyp telefonu umožňujícího posílat a přijímat textové zprávy v Braillově písmu, představil už v roce 2006. Na trh ale zatím žádný podobný produkt uveden nebyl.
Indie je podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) domovem zhruba pětiny veškerých nevidomých lidí na světě.