Článek
Washington čínskou firmu z budování sítí 5G vyloučil a ke stejnému postupu se snaží přimět také své spojence.
Evropská unie zatím se zákazem technologií Huawei v sítích 5G nepřišla. Evropská komise začátkem letošního roku členským zemím pouze doporučila, že by k budování citlivých částí sítí 5G neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko. Rozhodnutí však ponechala na jednotlivých zemích.
Česko chystá aukci kmitočtů pro sítě 5G, která by mohla začít letos na podzim. Mezi firmami, které by pro ně mohly dodat hardware i software, je také Huawei a další čínská společnost ZTE. Jejich technologie v roce 2018 označil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) za bezpečnostní riziko.
Rumunská vláda navrhla takové podmínky pro výběr zhotovitele telekomunikačních sítí 5G, které Huawei z účasti de facto vyřazují. Británie Huawei z budování sítí 5G vyloučila. Francouzské úřady sdělily telekomunikačním operátorům plánujícím nákup zařízení Huawei pro sítě páté generace, že povolení pro tato zařízení nebude možné po jejich vypršení obnovit. Dodaly, že vzhledem k době platnosti povolení to v podstatě znamená postupné vyloučení Huawei z francouzských sítí 5G do roku 2028.
Nové americké sankce neovlivní pouze Huawei, ale prakticky celý trh
Huawei a sítě 5G
Firmu založil v roce 1987 bývalý armádní důstojník Žen Čeng-fej. Dnes je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jejími hlavními konkurenty Ericsson a Nokia.
5G je pátá generace mobilních sítí umožňující řádově vyšší přenosovou rychlost dat. Její vysoká kapacita je zásadní pro internet věcí a rychlá odezva např. pro autonomní vozy. 5G nenahradí současné sítě hned, budou nějakou dobu fungovat společně.