Článek
Takzvané mobilní terminační poplatky (MTR), jejichž výši komise Česku vytýká, jsou velkoobchodní poplatky, které operátoři mobilních sítí účtují jiným operátorům za spojování hovorů ve své síti.
Pondělní výzva není první, která do Prahy z Bruselu míří. K tomu, aby se poplatky co možná nejvíce přiblížily úrovni nákladů, komise vyzvala už koncem minulého roku. Přes tuto výzvu však chce ČTÚ sazby MTR zachovat na úrovních stanovených dříve, poznamenala komise.
Průměrná sazba za ukončení volání v mobilní síti v České republice je druhá nejvyšší v EU.
"Průměrná sazba za ukončení volání v mobilní síti v České republice je druhá nejvyšší v EU. I když vítáme úsilí ČTÚ zohlednit některé aspekty našeho doporučení již v rámci jeho stávajícího opatření, musím vyjádřit velké zklamání z toho, že český regulační orgán navrhuje zachovat úroveň sazeb za ukončení volání v mobilní síti, která byla větším operátorům uložena dříve," prohlásila k tomu eurokomisařka Viviane Redingová, pod níž v EK spadá oblast telekomunikací.
Podle ní lze jen výrazným snížením sazeb zabezpečit, aby čeští spotřebitelé mohli využívat nižší ceny u mobilních hovorů. "Taktéž naléhám na ČTÚ, aby nejmenšímu operátorovi uložil přísnější povinnosti a zacházel tak se všemi mobilními společnostmi stejně," dodala eurokomisařka.
Narážela tím na to, že podle Bruselu se nejmenšímu operátorovi, společnosti MobilKom, ukládají méně přísné povinnosti. To by však prý mohlo vést k selhání trhu či sporům mezi operátory, pokud by se tato firma rozhodla zvýšit své vlastní MTR nebo neprovádět ukončení hovorů ze sítí jiných operátorů.
Do konce roku mohou tři největší operátoři účtovat maximálně 2,31 Kč za minutu, avšak za období od 1. ledna do 30. června 2010 činí maximální sazba za ukončení volání v mobilní síti 1,96 Kč za minutu.