Článek
V posledních měsících se totiž množí spekulace o tom, že nové iPhony 15 přijdou s USB-C konektorem. Apple se tak bude snažit vyhovět nařízení EU, podle kterého od roku 2024 musí všechny nové smartphony využívat výhradně toto rozhraní.
Podle serveru MacRumors si ale americký počítačový gigant vyložil toto nařízení po svém. S chystanými jablečnými telefony tak bude údajně fungovat jenom příslušenství certifikované v rámci programu Made for iPhone (MFi) společnosti Apple.
Doposud přitom bylo zvykem, že lidé mohli běžně využívat také příslušenství z druhovýroby, jež bylo citelně levnější. Aktuálně je možné neoriginální doplňky sehnat dvakrát až čtyřikrát levněji než v případě těch, které pocházejí z programu MFi.
Nejde jen o změnu USB nabíječky. Majitelé nových iPhonů si za příslušenství připlatí
Ve hře jsou velké peníze
Například čtyřčlenné rodiny, kde iPhony využívají všichni, si tak nad rámec pořizovací ceny samotných telefonů mohou připlatit klidně i několik desítek tisíc korun. Foxconn jako dvorní výrobce Applu již údajně začal ve velkém vyrábět oficiální příslušenství s MFi certifikací. Tu bude ověřovat přímo čip v telefonu.
A právě kvůli takovým zvěstem se rozhodl Breton varovat vedení společnosti Apple, že pokud bude jakýmkoliv způsobem omezovat konkurenci a bránit v zavedení jednotného nabíjecího systému, bude důsledkem zákaz prodeje iPhonů 15 v Evropě, jak informoval server GizChina.
Apple za uplynulé čtvrtletí vydělal v Evropě zhruba 13 miliard dolarů (282 miliardy korun) jen na iPhonech a souvisejících produktech. Certifikované příslušenství se přitom bude na této částce podílet jen velmi malým procentem. Je tedy velmi pravděpodobné, že Apple ještě své plány přehodnotí a že nové jablečné smartphony žádné podobné omezení mít nebudou.
Anketa
Jednotná nabíječka v EU
Evropská unie o zavedení jednotného nabíjecího konektoru napříč celým trhem elektroniky bojovala několik dlouhých let. Definitivní rozhodnutí o zavedení nového nařízení o používání USB-C rozhraní padlo loni na podzim.
Výrobci musí využívat tento typ konektoru od roku 2024. Vedle mobilů se to týká například i fotoaparátů, elektronických čteček, tabletů a řady dalších přístrojů. Výjimku mají pouze notebooky, kterých se sjednocení napájecích konektorů týká až od konce roku 2026.
Řada přístrojů již USB-C konektory běžně používá. Některé přístroje ale stále ještě sázely na rozhraní microUSB, které je pro výrobce lacinější. Se starším rozhraním jsme se mohli setkat především u levnější elektroniky.
Apple jako největší odpůrce
Za patrně největšího odpůrce jednotné nabíječky byla považována právě společnost Apple, která se doposud nechtěla u iPhonů svého rozhraní lightning vzdát. A to i přesto, že hned několik modelů tabletů iPad Apple nabízí s konektory USB-C.
Výhody tohoto řešení jsou přitom nepopiratelné, například rychlejší datové přenosy i nabíjení, ale také podpora daleko většího množství příslušenství. Nabíječky s USB-C využíval Apple také u svých MacBooků, u nejnovější generace ale zvolil opět svůj standard a rozhraní USB-C nechal jen jako alternativní možnost nabíjení.
Dotazy, proč Apple už dávno nepřešel i u iPhonů na USB-C nabíječky, zástupci společnosti pravidelně ignorovali.