Článek
„S dalšími a dalšími zařízeními jsou prodávány další a další nabíječky, které se nedají použít na jiné přístroje anebo nejsou nutné," zdůvodnil ve čtvrtek iniciativu Bruselu komisař pro vnitřní trh Thierry Breton.
Nová pravidla se přitom nemají týkat pouze chytrých telefonů a tabletů, ale také dalších přenosných zařízení – například elektronických čteček, fotoaparátů, reproduktorů či bezdrátových sluchátek. Tato zařízení totiž nejsou vždy vybavena USB-C konektory, daleko častější je u nich starší a pomalejší standard microUSB. Ten je totiž pro výrobce lacinější.
Apple byl zatím proti
Za patrně největšího odpůrce jednotné nabíječky je považována společnost Apple. Ta totiž u svých iPhonů neustále používá rozhraní lightning, platí to i pro nejnovější iPhony 13, které se začnou tento týden teprve prodávat.
Přitom hned několik modelů tabletů iPad Apple nabízí s konektory USB-C. Výhody tohoto řešení jsou totiž nepopiratelné, například rychlejší datové přenosy i nabíjení, ale také podpora daleko většího množství příslušenství. Nabíječky s USB-C využívá Apple také u svých MacBooků.
Dotazy, proč Apple už dávno nepřešel i u iPhonů na USB-C nabíječky, zástupci společnosti pravidelně ignorují. Neřeší ani to, že je to velmi nekomfortní pro uživatele, protože pro iPhony, iPady a MacBooky musí mít jiné nabíječky.
Žádná nabíječka? Apple dostal v Brazílii pokutu 42 milionů korun
Méně odpadu
Unijní exekutiva si od sjednocení koncovky nabíjecího kabelu slibuje, že se usnadní život běžným uživatelům a že to přispěje ke snížení objemu elektrického odpadu. Návrh počítá totiž s tím, že lidé nebudou muset ke každému přístroji přibalovat nabíječku, jako je tomu doposud.
Evropská komise řeší jednotnou nabíječku již několik let, po jednáních s výrobci se jí podařilo zmenšit trh z několika desítek koncovek pouze na tři. Jde právě o zmiňovaná rozhraní lightning, microUSB a USB-C.
Pokud středeční návrh podpoří Evropský parlament a členské státy, bude společným standardem u chytrých telefonů a dalších zařízení rozhraní USB-C.