Článek
"Toto oznámení blokuje úsilí společnosti Huawei o obcházení vývozních kontrol," uvedlo ve svém prohlášení americké ministerstvo obchodu. Dodalo, že se zaměřilo na nákupy těch polovodičů ze strany Huawei, které vznikají přímo díky americkému know-how.
Huawei potřebuje polovodiče pro své chytré telefony a telekomunikační zařízení. Změna pravidel je ranou nejen pro tohoto největšího světového výrobce telekomunikačních zařízení a druhého největšího výrobce smartphonů na světě, ale i pro tchajwanského výrobce polovodičů Taiwan Semiconductor Manufacturing, který je největším dodavatelem čipů pro Huawei.
Software i technologie
Huawei nadále používá americký software a technologii pro navrhování polovodičů, zdůvodnil svůj krok americký úřad. Firma to činí i přesto, že byla loni v květnu v USA zařazena na ekonomickou černou listinu.
Podle nových pravidel budou muset zahraniční společnosti, které používají americká zařízení pro výrobu čipů, muset v USA požádat o licenci dřív, než čipy dodají firmě Huawei nebo jí blízké firmě HiSilicon.
Jak obejít sankce? Huawei má mobil s plnohodnotným Androidem
Společnost Huawei už dříve varovala, že čínská vláda v případě, že nařízení vstoupí v platnost, přijde s odvetnými opatřeními. Na dnešní zprávu o nových opatřeních proti Huawei už zareagovaly poklesem futures na americké akcie.
Čínský státní list Global Times dnes uvedl, že Peking je v rámci odvetných opatření připraven zařadit na seznam nespolehlivých americké firmy. Vyšetřování a sankce ze strany Číny by pak hrozily společnostem, jako je Apple, Cisco Systems nebo Qualcomm. V úvahu podle Global Times přichází i pozastavení nákupů letadel amerického výrobce Boeing.
Sankce od loňského května
Washington čínskou firmu obviňuje, že může čínským úřadům pomáhat se špehováním lidí. Sankce byly uvaleny na Huawei už loni v květnu. Kvůli tomu nemůže čínský podnik neomezeně obchodovat s americkými společnostmi, což se týká například i Googlu – právě proto se všechny telefony od Huawei, které byly na trh uvedeny po květnu, musí obejít bez plnohodnotného Androidu.
V osekané verzi Androidu celá řada důležitých programů chybí úplně – například Mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei je nahrazuje vlastními alternativami.