Článek
Sítě 5G umožní lidem například rychleji stahovat filmy a streamovat videa nebo používat aplikace s virtuální realitou. Kromě přínosu spotřebitelům tato technologie umožní i propojit infrastrukturu ve městech, včetně samořízených automobilů.
Podle prognózy společnosti IHS Markit dosáhne v roce 2035 přínos sítí 5G pro globální ekonomiku hodnoty 12,3 biliónu dolarů. První státy, které si novou generaci bezdrátových komunikací osvojí, přitom budou mít mimořádný prospěch, protože sítě 5G přinášejí "éru nevyužitého ekonomického potenciálu", píše se ve zprávě.
Čína investovala miliardy dolarů
Čína do této oblasti od roku 2015 investovala podle studie o 24 miliard dolarů (asi 533 miliard Kč) více než Spojené státy a za tu dobu vybudovala asi 350 000 vysílačů, zatímco Spojené státy jen zhruba 30 000. Instalace zařízení pak může v Číně vyjít zhruba o 35 procent levněji.
Studie byla zveřejněna poté, co americká Federální komise pro spoje (FCC) oznámila nová pravidla pro aukce kmitočtů pro sítě 5G.
"Aby si Spojené státy udržely konkurenceschopnost, případně se dostaly na vrchol, musejí věc důkladně vyhodnotit a přijmout rychlá opatření," uvedl Dan Littmann ze společnosti Deloitte. Zpráva Spojeným státům doporučuje podpořit mobilní operátory a jejich partnery, aby spolupracovali a vytvořili databázi statistik a vhodných postupů, uvedla agentura Reuters.