Článek
"Jednou jsem jel s manželkou a dcerou autem a žena se mě zeptala, jestli je malá počůraná," řekl zakladatel firmy Yaroslav Faybishenko. "A mně došlo, že dcera vlastně sedí v informacích."
Technologie této plenky je relativně jednoduchá a spočívá stejnou měrou na chemii jako na kvalitě fotoaparátů v chytrých telefonech. Na přední straně plenky je políčko s několika barevnými čtverečky. Každý z nich zastupuje jinou reakci s proteiny, obsahem vody nebo bakterií, a změna barvy naznačuje, že se děje něco, co není normální. Nechybí tu ani neutrální bílý čtvereček, aby bylo snazší porovnat, zda ostatní změnily barvu.
Aplikace v chytrém telefonu čtverečky ofotí a podle změn barev vyčte chemické informace. Tyto údaje jsou nahrány do centrálního souboru, z nějž pak může lékař získat přehled o tom, jak se dítěti daří a zda není nutné provést další testy.
Plenka by měla být letos v září testována v dětské nemocnici Kalifornské univerzity a stejnou studii zvažuje i dětská nemocnice Columbijské univerzity. Pokud testy uspějí, může být produkt předložen ke konečnému schválení americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA).
O třetinu dražší než obyčejná plenka
Faybishenko si myslí, že nová plenka, která by podle jeho odhadů byla asi o třetinu dražší než obyčejná, má potenciál jako spotřebitelský produkt. Coby zákazníky vidí především rodiče, kteří chtějí mít pravidelnou kontrolu nad zdravím svého potomka.
Aplikace je nebude zahlcovat zbytečnými údaji, ale upozorní je, kdy je vhodné vyhledat lékaře a zajistit dítěti další vyšetření. Se souhlasem rodičů je možné informace z aplikace přeposílat rovnou do lékařova počítače. "Nikdo nechce zatěžovat rodiče údaji, kterým stejně nerozumějí," dodal Faybishenko.