Článek
„U lidí, kteří používají mobilní telefon nebo router zmíněných firem k běžnému použití, lze předpokládat obvyklé riziko spojené s používáním jakýchkoli mobilních či síťových zařízení,” uvedl NÚKIB.
Úřad však nadále trvá na tom, že varování, které na základě zákona o kybernetické bezpečnosti vydal, je relevantní. [celá zpráva]
„Varování neznamená bezpodmínečný zákaz používání daných technologií. Samotné označení určitých technických a programových prostředků za hrozbu v tomto varování znamená, že je nutné tuto hrozbu brát vážně a rozhodnout o míře rizika, které z používání zmíněných technologií a programových prostředků pro konkrétní prostředí konkrétního subjektu plyne,” popsal úřad, který dotčeným státním institucím slíbil, že v lednu vydá metodický pokyn, jak by měly postupovat.
Telefony těchto značek přestanou používat některá ministerstva a premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že zařízení této značky se na jeho pokyn zbavil i Úřad vlády. [celá zpráva]
A samozřejmě naše vláda vnímá různá rizika, ale je skutečně potřeba to nějakým způsobem celkem domyslet.
Babiš v pátek po jednání BRS uvedl, že původní varování úřadu považuje za nedomyšlené. „Dneska operátoři i používají sítě Huawei, takže na ty mobily to nemá žádný vliv. Takže v tomhle směru nás NÚKIB vlastně korigoval, že se jedná o komunikační systémy, o systémy bezpečnostní. A samozřejmě naše vláda vnímá různá rizika, ale je skutečně potřeba to nějakým způsobem celkem domyslet,” citovala ČTK v pátek premiéra, podle něhož firma Huawei požádala vládu o audit.
Již ve čtvrtek společnost avizovala, že se chce bránit proti poškození pověsti. [celá zpráva]