Článek
Nejvyšší správní soud se kartelovou dohodou, kterou podle rozhodnutí ÚOHS oba operátoři dodržovali v letech 2000 až 2003, zabýval už několikrát, konkrétním rozhodnutím antimonopolního úřadu o pokutách z roku 2015 podruhé. V obou případech jednal o rozsudku Krajského soudu v Brně, který pokuty pro operátory rušil a případ vracel zpět ÚOHS.
Zatímco ale v roce 2018 NSS původní rozsudek zrušil a vrátil jej nižšímu soudu k novému posouzení, tentokrát argumentaci Krajského soudu potvrdil a kasační stížnost antimonopolního úřadu zamítl. Případ se vrací zpět a ÚOHS jej musí znovu posoudit. Při rozhodování musí brát v potaz argumenty soudů.
Antimonopolní úřad prošetří podezření na kartel operátorů
Ochrana před konkurenčními poskytovateli
Soudní pře trvá 20 let. Soudy se jí zabývaly několikrát. Antimonopolní úřad zkoumal chování operátorů z let 2000 až 2003. Firmy se tehdy dohodly, že budou propojovat hovory zákazníků svých sítí jen přímým propojením ve stanovených bodech.
„Jednalo se tedy o vzájemnou výhradní spolupráci, jejímž prostřednictvím si obě společnosti poskytly pro přenos hovorů mezi svými sítěmi úplnou ochranu před konkurenčními poskytovateli, kterými byl v té době například Český Telecom či BT (Worldwide),“ uvedl tehdejší předseda ÚOHS Petr Rafaj.
Podle něj si firmy rozdělily trh, což současně vytvářelo překážku pro přístup dalších telekomunikačních operátorů k poskytování propojovacích služeb účastníkům řízení. Firmy na to reagovaly podáním žalob.
Původní rozhodnutí ÚOHS vydal v roce 2003, pravomocné o rok později. Sankce tehdy byly vyšší. Předchůdce Vodafonu měl zaplatit 4,5 milionu a T-Mobilu 12 milionů korun. Správní soudy následně devět let projednávaly žaloby proti tomuto rozhodnutí. Vydaly desítku rozsudků. ÚOHS poté rozhodl znovu a pokuty v roce 2015 snížil. Následovaly další soudní spory, které nyní ukončilo rozhodnutí NSS. Proti jeho rozhodnutí není možné se odvolat.